Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bernikle białolice nad Narwią

Okolica Łomży obfituje w wiele ciekawych miejsc przyrodniczych, które często mieszkańcom nie są znane lub zaskakują swoim np. ornitologicznym bogactwem. Do najatrakcyjniejszego pod tym względem należy ujście rzeki Gać w okolicach Lutostani, gdzie kilka dni temu pracownikom ŁPKDN w Drozdowie udało się sfotografować rzadkie bernikle białolice. Ptaki występują na arktycznych wyspach i wybrzeżach kamienistych i stromych, ale od lat 70. XX wieku trwa ekspansja tego gatunku w kierunku Bałtyku.

Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi podkreśla, że ujście rzeki Gać do Narwi w okolicach Lutostani jest łącznikiem pomiędzy dwoma obszarami Natura 2000 - Przełomowa Dolina Narwi i Bagno Wizna. W okresie wiosennych roztopów powstają tu kilkusethektarowe rozlewiska przyciągające wielotysięczne stada ptaków. Gatunkami dominującymi są na początku kilkutysięczne zgrupowania odpoczywających i żerujących gęsi białoczelnych i zbożowych. Wyjątkowo ciekawie i imponująco wyglądają łabędzie czarnodziobe, których stado w szczycie przelotu liczy około 200 osobników. Towarzyszą im licznie łabędzie krzykliwe i nieme. Gdy milknie zgiełk hałaśliwych gęsi i kaczek pojawiają się bataliony, siewki złote, rybitwy białoskrzydłe, białowąse i czarne. Obok licznie gniazdujących w okolicy orlików krzykliwych,  które w tym roku jeszcze nie przyleciały, można bez problemu zobaczyć tu bielika i bociana czarnego. Kilka dni temu pracownikom ŁPKDN w Drozdowie udało się w ujściu, zobaczyć i sfotografować rzadkie, ale widywane tutaj najczęściej w województwie podlaskim, bernikle białolice. Do spotkania doszło 4 maja ptaki. Jak relacjonuje dyrektor Sachmaciński ptaki zdradziły swoją obecność najpierw odgłosem, który wywołał poruszenie, potem zostały dostrzeżone w locie.
- Wiele specjalizujących się fotografią osób próbowało je fotografować, lecz bez dobrych efektów, ponieważ były ukryte wśród tysięcy innych gęsi białoczelnych i zbożówek – mówi Sachmaciński podkreślając, że tym razem bernikle białolice leciały oddzielnie. - Do ciekawostek należy fakt, że bernikle białolice występują na arktycznych wyspach i wybrzeżach kamienistych i stromych, a od lat 70. XX wieku trwa ekspansja tego gatunku w kierunku Bałtyku, na płaskie trawiaste wyspy i wybrzeża. Może się okazać że w niedalekiej przyszłości będą gniazdować w dolinach rzecznych regionu – zastanawia się dyrektor ŁPKDN. 
Póki co zachęca do wyjścia nad Narew i obserwacji ptaków w najbliższych dniach, bo jest to już końcówka przelotu ptaków wędrujących.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę