Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

3 maja w Łomży

Około 150-170 osób zebrało się w czwartkowe przedpołudnie na Starym Rynku w Łomży, gdzie odbywały się główne miejsko-powiatowe uroczystości z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było około 20 lokalnych vipów, ponad 20 pocztów sztandarowych ze szkół i organizacji, strzelcy, harcerze, orkiestra dęta i grupa mieszkańców. Były przemówienia, ślubowanie nowych strzelców także z Makowa Mazowieckiego i po około 30 minutach uroczystości się zakończyły.

Uroczystości 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tym roku wspólnie organizowali: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, Starosta Łomżyński Elżbieta Parzych, Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr Marek Niedźwiecki oraz Jednostka Strzelecka 1012, dla której 12 nowych członków była to okazja do uroczystego złożenia ślubowania. Jako pierwszy na Starym Rynku przemawiał prezydent Mariusz Chrzanowski. Mówił, że „uchwalenie Konstytucji 3 Maja jest piękną kartą naszej historii”, mimo że sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna kraju były bardzo trudne. 
- Określenie Polska nierządem stoi znakomicie oddaje klimat tamtego okresu – mówiła o okolicznościach uchwalenia Konstytucji 3 Maja poseł Bernadeta Krynicka.
- Autorzy Konstytucji działali w warunkach skrajnie niesprzyjających, mieli licznych wrogów nie tylko w kraju, ale i w ościennych mocarstwach – mówił poseł Lech Kołakowski. 
Jacek Piorunek w imieniu samorządowców województwa „szanując cierpliwość” zebranych mówił, że naszym obywatelskim obowiązkiem jest udział w obchodach tej rocznicy za co zebranym dziękował  i życzył, aby rządzący i rządzeni mieli poczucie współodpowiedzialności za dalsze losy naszej ojczyzny”.
Wicestarosta Lech Szabłowski nawiązując do współczesności podkreślał, że Konstytucja 3 Maja kreśliła 25-letni projekt przemian Polski. 
- Konstytucja 3 Maja jest dziełem radykalnie współczesnym, którego sens nadal jest aktualny. Pozostaje wzorem dojrzałego myślenia republikańskiego, którego tak często nam dzisiaj brakuje – mówił Szabłowski.  
Podczas uroczystości odczytano także okolicznościowe listy od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego. Pierwszy list czytał Piotr Modzelewski, drugi Krzysztof Niewiadomski. 
Po nich 12 nowych członków Jednostki Strzelecka 1012z Łomży i Makowa Mazowieckiego złożyło przysięgę strzelecka, a po odegraniu przez orkiestrę dętą pod dyrekcją Waldemara Borusiewicza pieśni Legionów uroczystość zakończono.

Wcześniej w Katedrze Mszy św. także w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Jan Krupka.  Mówił o obchodzonej dziś Uroczystości NMP Królowej Polski i o „testamencie Jezusa”. Oto Matka Twoja – mówi Chrystus na krzyżu do Jan apostoła. 
- Jezus do Mas mówi - oto matka Wasza. Maryja jest naszą matka, ale czy my o tym zawsze pamiętamy? - pytał kapłan.
Przywoływał także zdarzenie z Kany galilejskiej, gdy Jezus przemienił wodę w wino.  Przypominał, że Maryja powiedziała wówczas do sług: „Uczyńcie wszystko to co mój syn wam powie”.
- Czy rzeczywiście staramy się czynić, to co mówi nam Jezus jej syn. Czynić wszystko co mówi, czy sobie wybieramy to, co jest nam wygodne, co nie sprawia nam trudności – pytał.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę