Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Coraz więcej czytelni internetowych na Podlasiu.

Jeszcze przez 3 dni gminy województwa podlaskiego mają czas na zgłaszanie zapotrzebowania na czytelnie internetowe. Są to miejsca z bezpłatnym dostępem do Internetu. Wszystko w ramach drugiej części realizowanego projektu pod nazwą Ikonka. Większość gmin już zgłosiła chęć posiadania lub rozbudowania istniejących czytelni internetowych. Do tej pory na liście jest 98 gmin. Rekordzistami w regionie są gminy Jedwabne, Przytuły i Szczuczyn gdzie zgłoszono zapotrzebowanie na prawie 80 komputerów.

Program polega na uruchomieniu punktów powszechnego dostępu do Internetu w bibliotekach publicznych wszystkich gmin województwa. Chodzi o zapewnienie jak najszerszym rzeszom ludności taniego, łatwego i powszechnego dostępu do Internetu. Do tej pory każdą bibliotekę starano się zaopatrzyć w chociaż 3 komputery z bezpłatnym dostępem do internetu. Teraz będzie to oprócz tworzenia nowych punktów rozbudowa istniejących - mówi podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Wojcich Szewko. Każdej wytypowanej przez gminę bibliotece zostaje przekazywany sprzęt, czyli komputery osobiste wraz z niezbędnym oprogramowaniem. W bibliotekach wzrosło czytelnictwo dzięki programowi Ikonka, "nie jest to spowodowane nagłym zainteresowaniem książką ale między innymi tym że czasami trzeba poczekać aż w bibliotece zwolni się komputer - mówi minister. Koszty "Ikonki" ponoszone przez gminę są znikome (około 100 zł miesięcznie). Ministerstwo w ramach programu „Ikonka zapewnia również przeprowadzenie podstawowych szkoleń informatycznych wśród bibliotekarzy odpowiedzialnych za prowadzenie punktu. Województwo podlaskie jest pierwszym i na razie jedynym województwem , w którym realizowany jest drugi etap programu. Inauguracja „Ikonki" w podlaskiem odbyła się we wrześniu 2003 r. Swój udział zgłosiło 116 spośród 118 gmin województwa. Otwarcia pierwszych czytelni internetowych odbyły się w listopadzie. W przyszłym roku planowane jest również rozpoczęcie programu w innych województwach naszego kraju. Docelowo Ikonką zostanie objęta cała Polska. W całej Polsce program Ikonka do tej pory kosztował 11 mln zł.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę