Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając firmowe konto?

Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, w tym posiadania rachunku służącego ewidencji przychodów oraz kosztów. Jeżeli chodzi o kwestie formalne, nie ma znaczenia, na jakie konto firmowe się zdecydujesz. Nie warto jednak podejmować przypadkowej decyzji – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, nie musisz posiadać typowego konta firmowego. Nie ma jasno sprecyzowanych przepisów, które nakładałyby obowiązek posiadania rachunku typowo biznesowego. Mimo to, warto rozważyć założenie konta dla firm. Podjęcie przemyślanej decyzji sprawi, że rachunek dla klientów biznesowych będzie równie korzystny jak konto osobiste dedykowane klientom indywidualnym. Odpowiednio dobrany ma wiele zalet: począwszy od zachowania czytelności i przejrzystości stanu finansów, a skończywszy na możliwości ubiegania się, np. o kredyty bankowe na preferencyjnych warunkach i przy ograniczonych formalnościach.

Dobre konto dla firm, czyli jakie?

Koto dla firm to, obok rachunków osobistych, sztandarowy produkt większości banków. Poszczególne oferty, chociaż są bardzo zbliżone, różnią się detalami. I właśnie te drobne szczegóły mogą decydować o przewadze jednego konta nad drugim.

 • Wysokość miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku

W przypadku kont firmowych banki zwykle pobierają miesięczną opłatę za prowadzenie takiego rachunku. Kwoty mogą dochodzić nawet do kilkudziesięciu złotych, co w skali roku okazuje się być sporym wydatkiem.

Niektóre banki wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów, rezygnując z pobierania opłat, np. w przypadku utrzymania miesięcznego salda w ustalonej kwocie.

 • Wysokość opłat za przelewy standardowe

Większość rachunków firmowych nie jest zwolniona z opłat za przelewy standardowe. Wszystkie transakcje wychodzące są płatne – często nawet wtedy, gdy dokonywane są w obrębie tego samego banku.

Wybierając konto dla firm, zwróć uwagę na oferty, w których np. za pierwszych 1000 przelewów internetowych bank nie pobiera żadnych opłat.

 • Możliwość skorzystania z atrakcyjnych ofert kredytowych

W trakcie prowadzenia działalności może zajść potrzeba otrzymania wsparcia finansowego od banku. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie zakładania rachunku – niektóre banki oferują korzystne kredyty dla posiadaczy kont firmowych.

Przykładem może być Rachunek Firmowy dostępny w Toyota Banku, który daje dostęp do limitu w koncie z atrakcyjnym oprocentowaniem (RRSO 14,82%*).

 • Dostępność bankomatów

Nawet jeśli obecnie nie bierzesz pod uwagę wypłat gotówki, zwróć uwagę na dostępność bezpłatnych bankomatów. Im jest ich więcej, tym mniejsze koszty poniesiesz z tytułu wypłat gotówkowych.

 • Dostęp do bankowości elektronicznej

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz, wybierz konto firmowe z dostępem do systemu bankowości elektronicznej. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu masz stały wgląd w finanse i dzięki któremu możesz dokonywać transakcje – bez konieczności wizyty w banku.

Konto firmowe – jak z niego korzystać rozsądnie?

Posiadanie konta firmowego wiąże się z wieloma zaletami. Aby jednak korzystanie z niego było jeszcze bardziej opłacalne i bezpieczne, warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad.

 • Staraj się nie opłacać rachunków prywatnych z konta firmowego

Chociaż nie jest to zabronione, bywa po prostu nieopłacalne z dwóch powodów. Po pierwsze, w ten sposób zaburzasz przejrzystość stanu finansów przedsiębiorstwa. Po drugie, ponosisz koszt prowizji albo zmniejszasz limit bezpłatnych przelewów.

 • Unikaj przelewów z rachunku osobistego na rachunek firmowy

I w tym przypadku takie działanie jest dozwolone, aczkolwiek niewskazane. Z jednej strony (ponownie) chodzi o zaburzanie obrazu faktycznego stanu finansów. Natomiast z drugiej – jest to związane z nieudokumentowaniem takiego faktu (traktowanego jako przychód) w Księdze Przychodów i Rozchodów (KPiR), co może rodzić konieczność składania wyjaśnień w razie kontroli przeprowadzonej przez urząd skarbowy.

 • Dbaj o wypełnienie warunków, by uniknąć opłat za rachunek

Zwykle konto firmowe jest darmowe, jeśli przedsiębiorca spełni określone warunki. Aby uniknąć opłat dochodzących nawet do kilkudziesięciu złotych, dbaj o to, by na koncie zawsze znajdowało się odpowiednie saldo itp.

Konto firmowe wcale nie musi być mniej korzystne od rachunku osobistego. Ważne jest, by porównać dostępne oferty. Analizując je pod kątem pobieranych opłat i ogólnych warunków, można wybrać ofertę spełniającą oczekiwania.

*Reprezentatywny przykład dla Linii Kredytowej: całkowita kwota kredytu 4000,00 zł, całkowity koszt kredytu 370,83 zł (obejmuje opłatę przygotowawczą 50 zł, prowizję za przyznanie linii kredytowej w wysokości 1% tj. 40 zł, odsetki w wysokości 280zł), oprocentowanie nominalne zmienne oparte na średniej stawce WIBOR 1M z poprzedniego miesiąca na miesiąc następny plus marża Banku (WIBOR 1M 1,66%; średnia marżę na poziomie 8,34%). RRSO 14,82%, całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta 4370,83 zł. 12 miesięcznych rat równych w wysokości 364,24 zł. Okres kredytowania: 12 miesięcy, przez cały okres limit jest w pełni wykorzystany. Kalkulacja została dokonana na dzień 19.10.2017 na reprezentatywnym przykładzie.

tekst partnerski

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę