Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@

Traktują rowerzystów po macoszemu

- Wyjeżdżając rowerem na drogę publiczną trzeba z niej korzystać ze zdwojoną uwagą, bo kierowcy często traktują rowerzystów po macoszemu – mówi nadkom. Anna Mandziuk z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Łomża. Policjantka przypomina, że rowerzyści, nawet bardzo młodzi, są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. - Nawet 10-letnie dziecko może mieć kartę rowerową i poruszać się rowerem pod drogach – mówi.

Wiosna, to okres gdy mieszkańcy po rowery sięgają coraz częściej i wyjeżdżają nimi także na ulice Łomży i drogi w regionie. Niestety najwyraźniej nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kierowców, rowerzystów i pieszych obowiązują te same przepisy prawa ruchu drogowego. Skutkiem tej niewiedzy są kolizje i wypadki. - Stosowanie się do zasad ruchu drogowego i znaków drogowych – to zdaniem i nadkom. Anna Mandziuk z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Łomża pierwsze i najważniejsze wymagania, ale także zalecenia na bezpieczną jazdę rowerzystów. - Chciała bym, żeby każdy rowerzysta był wyposażony w kask ochronny, w elementy odblaskowe i zachowywał ostrożność – dodaje policjantka, która w ramach zajęć wychowania komunikacyjnego przypominała dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 9, o obowiązujących rowerzystów przepisach.  
- Zawsze skręcając trzeba wystawić rękę wcześniej sygnalizując zamiar tego manewru. Przez przejście dla pieszych zawsze trzeba rower przeprowadzić. Przejechać przez jezdnię można jedynie tam, gdzie są przejazdy dla rowerów – mówiła. 

Na drogach jest coraz więcej samochodów, a wiosną wśród nich będzie jeszcze więcej rowerów. Zdarza się, że kierowcy rowerzystów chcą traktować jak intruzów. Nader często dotyczy to dzieci, które po otrzymaniu karty rowerowej wyjeżdżają na drogi na takich samych zasadach i prawach jak kierowcy samochodów.   
- Te mniejsze dziecko jest z racji wielkości, trochę mniej widoczne niż duży rowerzysta i kierowcy niestety muszą się przyzwyczaić, że ten ruch rowerowy będzie teraz i przez całe lato zwiększony – mówi policjantka podkreślając, że na tych rowerzystów trzeba szczególnie uważać. - Tu także prośba do rodziców, których dzieci niebawem będą otrzymywały karty rowerowe, co nie znaczy, że one świetnie znają przepisy ruchu drogowego i w każdej sytuacji będą potrafiły się odpowiednio zachować, aby mieć opiekę nad tym co te dzieci robią.    

Policjantka zaleca rowerzystom korzystanie, wszędzie tam gdzie jest to możliwe, ze ścieżek rowerowych. Jest ich w mieście i regionie coraz więcej. 
- To znaczne ułatwienie dla rowerzysty, który może czuć się bezpieczniej – dodaje  nadkom. Anna Mandziuk. - Taką ścieżką na rowerach bezpiecznie poruszać się może nawet rodzina z dziećmi.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę