Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Nadal brakuje chętnych na urzędników wyborczych

- Powinniśmy mieć 60 urzędników wyborczych, a na dziś mamy jeszcze 25 nieobsadzonych miejsc – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, które obsługuje 37 gmin dawnego województwa łomżyńskiego. Najwięcej osób zgłosiło się z Łomży i powiatu łomżyńskiego, ale w wielu gminach nie ma żadnych zgłoszeń. - Np. w Zambrowie, Kolnie Wysokiem Mazowieckiem ma być po dwóch urzędników, ale na dziś nie ma żadnych zgłoszeń. W Grajewie też ma być dwóch urzędników wyborczych i dziś wpłynęło pierwsze zgłoszenie od mieszkanki Ełku – mówi Dołęgowski przypominając, że termin zgłaszania się chętnych upływa w poniedziałek 16 kwietnia.

Gminni urzędnicy wyborczy mają tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich zadań należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie ze znowelizowanymi niedawno przepisami Kodeksu wyborczego urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka.
- U nas i tak jest nieźle, bo mamy już 41 ofert, ale głębiej w kraju problemy z naborem urzędników wyborczych są jeszcze większe – mówi dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży przypominając, że Państwowa Komisja Wyborcza dwa razy już redukowała docelową liczbę urzędników wyborczych i dwa razy wydłużała termin naboru dla chętnych. - Np. w mieście Łomży, gdzie będzie 3 urzędników wyborczych i jest 4 chętnych, a w gminie Grajewo na 2 urzędników wyborczych mamy 4 kandydatów. Są to pojedyncze przypadki, ale jest też wiele gmin z terenów powiatów: kolneńskiego, grajewskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego, gdzie zupełnie nie ma zgłoszeń. Rozmawiałem na ten temat ze starostami prosząc ich o wsparcie pośród pracowników starostw i jednostek podległych. Jest jeszcze kilka dni na zgłoszenia – dodaje Dołęgowski. 

Wszyscy zdają sobie sprawę, że barierą zniechęcającą do zostania urzędnikiem wyborczym są pieniądze. Generalnie urzędnik taki będzie mógł „dorobić” miesięcznie 4 473,55 zł brutto. Tyle dostanie tylko w ostatnim miesiącu przed wyborami, a w pozostałych miesiącach wypłata ma być proporcjonalna do czasu realizacji zadań. To oznacza dniówkę na poziomie 122 zł na rękę.
- Występowaliśmy z Komisarzem Wyborczym w Łomży od PKW, aby te warunki płacowe były bardziej korzystne, bo to są też dojazdy do innej gminy – mówi dyrektor Dołęgowski.    

Więcej informacji o naborze urzędników wyborczych i formularz zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę