Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

„Smoleńsk 10. IV. 2010 Łomża pamięta”

O godzinie 8.41 rozległy dźwięk syren alarmowych przypomniał mieszkańcom Łomży wydarzenia sprzed 8 lat, gdy w okolicach lotniska pod Smoleńskiem rozbił się samolot z delegacją najwyższych władz państwowych udających się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i inni najwyżsi rangą urzędnicy państwowi. W Dolinie Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży jeszcze jesienią 2010 roku odsłonięto „pomnik smoleński”. Kamienny obelisk z wbitym, rozerwanym fragmentem skrzydła samolotu z polską „szachownicą”, wkomponowany został w Pomnik Zesłańców Sybiru. W tym miejscu rokrocznie zaczynają się miejskie uroczystości rocznicowe.

W tym roku w Dolinie Pamięci zebrało się kilkaset osób. Byli przedstawiciele władz miasta, powiatu, wojska, straży pożarnej, sybiracy, harcerze, ale przede wszystkim młodzież szkolna. 
- Zbieramy się tu w 78. rocznicę zbrodni katyńskiej, 78. rocznicy drugiej wywózki na nieludzka ziemię i 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej. To miejsce łączy te trzy polskie tragedie – mówił Łukasz Czech prowadzący uroczystość, który odczytał też listę 96 osób, które zginęły w katastrofie prezydenckiego samolotu z delegacją najwyższych władz państwowych udających się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród ofiar był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent RP na uchodźstwie, a także generałowie dowódcy sił zbrojny Wojska Polskiego, parlamentarzyści, szefowie wielu instytucji państwowych. 
Po tych odczytaniu nazwisk przed pomnikami złożono wieńce i kwiaty, oraz zapalono znicze. Jako pierwszy wieniec z biało-czerwonych róż składał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w towarzystwie wiceprezydentów. Wieniec ułożył przed krzyżem. Później wiązanki składali m.in. starosta łomżyński Elżbieta Parzych i wicestarosta Lech Szabłowski, sybiracy, wójt Piątnicy, wojskowi, działacze TPZŁ i harcerze, oraz delegacje szkół. Następnie wszyscy udali się do pobliskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, na Mszę świętą w intencji Ojczyzny i ofiar, które oddały życie. 

Autorem „pomnika smoleńskiego” w Dolinie Pamięci jest Tadeusz Babiel, choć ten podkreśla, że pomysł konsultował z artystą plastykiem Antonim Mieczkowskim. Łomżyński „pomnik smoleński” powstał jako jeden z pierwszych w Polsce. Babiel opowiada, że przed ośmioma laty, gdy wydarzyła się katastrofa smoleńska czuł jakiś przeszywający żal, smutek, że w tej jednej chwili życie straciło tylu wybitnych Polaków, którzy lecieli, aby upamiętnić tragiczną zbrodnię katyńską. Dodaje, że czuł potrzebę upamiętnienia ludzi, niezależnie od ich opcji politycznych, którzy dla Polski zrobili ogromnie dużo. O pomniku mówi, że to raczej instalacja. Podkreśla, że forma wynika ze znajdującego się tu Pomnika Zesłańców Sybiru, który zaprojektował i zbudował Janusz Czarny.
- Ja odwróciłem materiał. W podstawę z kamienia polnego wkomponowany jest czarny granit z rozerwaną szachownicą ze stali nierdzewnej. To symbol rozerwanego skrzydła polskiego samolotu – mówi Tadeusz Babiel. - Ten granit został stworzy w sposób brutalny. Są tam ślady nawierceń, ale i materiału wybuchowego, który go rozerwał. Jak go zobaczyłem, to oczy mi się zaświeciły i wiedziałem, że to jest to – dodaje.   
Autor mówi, że początkowo obawiał się, czy pomnik nie będzie zniszczony, bo w pobliżu są obiekty sportowe i miejsce, gdzie grupują się młodzi ludzie, ale na szczęście nigdy nic takiego się nie wydarzyło. 
- Tworząc tę instalację myśmy nie myśleli o polityce. Myśleliśmy o ludziach, z których każdy był komuś bliski, każdy był w jakiś sposób zasłużonych dla Ojczyzny – podsumowuje.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę