Jak obniżyć koszty działalności przedsiębiorstwa w trzech krokach
Małe, średnie, duże – wszelkie przedsiębiorstwa są stale ograniczane przez wzrost wydatków. Pensje dla pracowników, zwiększające się koszty dostaw, podatki – wszystko to wymaga ogromnego nakładu kosztów, dlatego ich kontrola jest tak ważna. Podpowiadamy, w jaki sposób można obniżyć koszty działalności i poprawić wyniki finansowe.
Obniżenie kosztów powierzchni biurowej
W zależności od sytuacji na rynku nieruchomości komercyjnych w Twojej okolicy, możesz renegocjować warunki najmu z dotychczasowym właścicielem lub rozejrzeć się za powierzchnią biurową w cenie niższej niż ta, którą płacisz obecnie. Ta druga opcja może się wiązać z koniecznością przeniesienia siedziby firmy w rejony nieco bardziej oddalone od centrum miasta lub ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej. Niewątpliwie jednak taka zamiana będzie dla Ciebie opłacalna i może w znaczący sposób wpłynąć na redukcję wydatków związanych z prowadzeniem firmy.
Wymiana barterowa
Barter to znany od stuleci sposób na wymianę towarów i usług. Jeśli Twoja firma ma nadwyżkę mocy produkcyjnej, dlaczego nie skorzystać z barteru na inny produkt lub usługę, której potrzebujesz? W sprawie barteru warto bezpośrednio kontaktować się z firmami oferującymi produkty lub usługi, które cię interesują, i przedstawić im swoją ofertę. Z pewnością nie każda firma będzie zainteresowana, ale niewątpliwie znajdzie się choć jedna, której tego rodzaju wymiana będzie jak najbardziej na rękę.
Outsourcing
Bezpośrednie koszty związane z obsługą kard i płac można znacznie obniżyć, współpracując z firmą zewnętrzną. Bardzo duże firmy mogą sobie oczywiście pozwolić na utrzymanie działów kadr i płac - chociaż i one coraz częściej decydują się na outsourcing usług kadrowo-płacowych – jednak utrzymanie takich działów przez średniej wielkości przedsiębiorstwa może się wiązać z finansowym samobójstwem: obliczanie listy płac w każdym okresie rozliczeniowym, drukowanie, podpisywanie i dystrybucja wypłat lub wypłat, oprogramowanie komputerowe i utrzymanie programu, szkolenia i wsparcie, nadążanie za zmianami w podatkowymi, przygotowywanie i odprowadzanie podatków od wynagrodzeń i zwrotów z urzędów skarbowych, generowanie raportów – wszystko to wiąże się z dużymi nakładami – zarówno środków, jak i czasu i energii. Obsługa kadr i płac to kosztowne i skomplikowane zajęcie. Zleć je profesjonalistom i płać mniej.
tekst partnerski