Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jak można skutecznie wnioskować o podwyższenie alimentów na dziecko?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nakłada na rodziców dzieci obowiązek ich utrzymania i wychowania. Jeśli rodzice nie żyją ze sobą, nigdy nie wiązał ich związek małżeński, albo zdecydowali się na rozwód, zawsze jeden z nich będzie mógł być objęty obowiązkiem alimentacyjnym. Najczęściej alimenty płaci ojciec dziecka dla matki, z którą dziecko na stałe zamieszkuje. W jaki sposób może ona skutecznie wnioskować do sądu o podwyższenie kwoty płaconych alimentów?

 

Obowiązek alimentacyjny

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego istnieje obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeb również środków wychowania dla dziecka. Taki obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej, a także rodzeństwo. Zstępni są przy tym obciążani wcześniej niż wstępni.

W art. 135 §1 czytamy z kolei, że zakres świadczeń alimentacyjnych uzależniony jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz z drugiej strony również od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Osoba otrzymująca alimenty, np. matka w imieniu dziecka, może w trybie przewidzianym w art. 138 kodeksu wystąpić do sądu o zmianę umowy lub orzeczenia, w którym określono zakres wysokości zasądzonych alimentów w razie zmiany stosunków. Owe stosunki należy rozumieć jako zmianę okoliczności istotnych z punktu widzenia obowiązku alimentacyjnego.

Kiedy podwyższenie alimentów będzie możliwe?

Wchodząc na forum prawne, można znaleźć sprawdzone, rzetelne informacje dotyczące okoliczności, które otwierają drogę do wnioskowania o wyższe alimenty. Wśród tych przesłanek wymienia się:

· Zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego w sposób znaczący - wraz z wiekiem dziecka rosną jego potrzeby m.in. związane z edukacją. Może to stanowić podstawę ubiegania się w sądzie o wyższe alimenty.

· Zwiększenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego - chodzi tu o sytuację, gdy np. dochody zobowiązanego znacznie się podwyższyły, w wyniku zdobycia lepszej pracy.

Przy wnioskowaniu do sądu o podwyższenie kwoty alimentów na dziecko, sąd uwzględnia wiek dziecka, jego stopień rozwoju, stan zdrowia, kierunek kształcenia, uzdolnienia, hobby, a nawet zainteresowania.

Pozew o podwyższenie alimentów wnosi powód do sądu rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania zobowiązanego do płacenia alimentów lub w sądzie właściwym dla miejsca zamieszkania dziecka uprawnionego do ich uzyskiwania. To od powoda uzależnione jest, gdzie złoży pozew, w którym powinien wskazać wartość przedmiotu sporu za jeden pełny rok.

tekst partnerski

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę