Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Brakuje chętnych na urzędników wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza ponownie ograniczyła liczbę urzędników wyborczych i raz jeszcze wydłużyła termin zgłoszeń kandydatów. Początkowo w regionie łomżyńskim miało być powołanych 83 gminnych urzędników wyborczych, a teraz już „tylko” 60. Nabór trwa od ponad miesiąca. - Mamy 35 chętnych. To dość dużo, jeśli porównany z okolicznymi delegaturami, ale w dalszym ciągu brakuje chętnych – mówi Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. - Najwięcej osób zgłosiło się z Łomży i powiatu łomżyńskiego, ale w wielu gminach powiatów wysokomazowieckiego i kolneńskiego nie ma żadnych zgłoszeń.

Gminni urzędnicy wyborczy mają tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich zadań należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie ze znowelizowanymi niedawno przepisami Kodeksu wyborczego urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka. Póki co  kandydatów na urzędników wyborczych w skali kraju jest niewielu, dlatego PKW po raz drugi zdecydowała się ograniczy ich liczbę. W najmniejszych gminach ma być po jednym urzędniku. W gminach od 5 tys. do 50 tys. mieszkańców dwóch i po jednym na każde kolejne rozpoczęte 50 tys. mieszkańców. To oznacza, że w mieście Łomża, gdzie  początkowo urzędników wyborczych miało być 5, będzie ich 3, a w gminach: Nowogród, Grabowo, Klukowo, Kobylin Borzymy, Kołaki Kościelne, Mały Płock, Miastkowo, Nowe Piekuty, Przytuły, Radziłów, Szumowo, Wąsosz, Wizna i Zbójna po jednym, a we wszystkich innych gminach i miastach regionu po 2. 
Kandydaci na urzędnika wyborczego w gminach wchodzących w obszar działania Komisarza Wyborczego w Łomży i tutejszej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, czyli miasta Łomża i gmin powiatów łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zgłoszenia mogą składać w siedzibie delegatury KBW przy ul. Nowej 2 w Łomży (pokój 213 w godz. 7.30 – 15.30). Nowy termin do którego osoby chcące zostać gminnymi urzędnikami wyborczymi mogą się zgłaszać upływa 16. kwietnia.
- Wśród dotychczas zgłoszonych są urzędnicy skarbówki, Inspekcji Transportu Drogowego, trochę z gminy i jednostek podległych, ale spośród osób, które dotychczas w gminach zajmowały się organizacją wyborów są tylko pojedyncze przypadki – podkreśla Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży.

Więcej informacji o naborze urzędników wyborczych i formularz zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę