Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Bociany doleciały

Główne zdjęcie
Bocian w gnieździe we wsi Rakowo Czachy

- Tydzień temu widziałem bociana na Grądach Woniecko, wczoraj o godzinie 14.06 bocian przyleciał do naszego gniazda we wsi Rakowo Czachy, skąd transmitujemy obraz on-line, a teraz widzę dwa bociany kołujące nad Niewodowem – opowiada Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Bocian od niedzieli jest także w Czarnocinie, co na zdjęciu uwiecznił jeden z czytelników.

Bocian w Czarnocinie
Bocian w Czarnocinie

Bociany z ciepłych krajów wracają do Polski na przełomie marca i kwietnia. Zwykle pierwszy w gnieździe pojawia się samiec, a dopiero kilka dni później pojawia się także samica. Północno-wschodnia Polska to coś w rodzaju bocianiego raju na ziemi – tu jest ich najwięcej i tu wyprowadzają potomstwo. Tylko na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi,  rozciągającego się wzdłuż 16-kilometrowego odcinka rzeki od Bronowa i Gaci do Łomży rokrocznie zajmowanych jest około 80 gniazd, z których wyprowadzane są młode bociany. W ubiegłym roku w sumie było ich 203. Najwięcej młodych - 24 sztuki - wyprowadziły bociany z Bronowa, na drugim miejscu były te ze wsi Koty z 18 młodymi, a na trzecim z wynikiem 17 sztuk bociany z Lutostani.

Bociana, na razie gniazdującego samodzielnie, we wsi Rakowo Czachy można podglądać na żywo przez internet. Przekaz jest doskonałej jakości dzięki środkom jakie pozyskano w ramach projektu „Ochrona bociana białego w dolinach rzecznych Polski Wschodniej” LIFE15 NAT/PL/000728 - LIFEciconiaPL dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu LIFE oraz niemiecką fundację Vogelschutz-Komitee e.V.

Pierwszego w tym roku bociana w regionie widzieliśmy 15 marca. zobacz: Pierwszy nasz bocian


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę