Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Nowy, stary Komisarz Wyborczy w Łomży

Główne zdjęcie
Jan Leszczewski, Komisarz Wyborczy w Łomży (fot. PKW)

Sędzia Jan Leszczewski (lat 59), dotychczasowy Komisarz Wyborczy w Łomży, został powołany przez Państwową Komisję Wyborczą w Warszawie na nowego Komisarza Wyborczego w Łomży. Sędzia znalazł się w pierwszej grupie nowych komisarzy powołanych na podstawie zmienionych w grudniu 2017 roku przepisów prawa wyborczego. Ze 100 planowanych do powołania komisarzy PKW powołała 98. Komisarza brakuje m.in. w Suwałkach.

Jan Leszczewski funkcję Komisarza Wyborczego w Łomży pełni od sierpnia 2013 roku i jego kadencja pierwotnie miała wygasnąć w sierpniu tego roku. Na mocy uchwalonych przez posłów w grudniu przepisów ustawy „o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”, zwiększono w Polsce liczbę komisarzy wyborczych z 51 do 100 i zmieniono zasady ich wyboru. Teraz kandydatów na komisarzy wyborczych Państwowej Komisji Wyborczej przedstawia Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.  
Sędzia Jan Leszczewski ma wieloletnie doświadczenie wyborcze. Poza byciem komisarzem wyborczym był m.in. przewodniczącym Miejskiej Komisji Wyborczej w Łomży i członkiem okręgowych komisji wyborczych w Łomży i Białymstoku. Jego doświadczenie zostało docenione i ostatnio prowadził wykłady oraz był w komisji egzaminacyjnej dla kandydatów na nowych komisarzy wyborczych. Sam, podobnie jak inni sędziowie i komisarze wyborczy, egzaminu nie musiał zdawać, choć zgłosił swoją kandydaturę do MSWiA na nowego Komisarza Wyborczego w Łomży. Był jednym z kilkunastu dotychczasowych sędziów komisarzy, których minister przedstawił PKW jako swoich kandydatów na nowych komisarzy wyborczych. 

Komisarz wyborczy jest pełnomocnikiem Państwowej Komisji Wyborczej wyznaczonym obszarze. W przypadku komisarza w Łomży jego obszar działania obejmuje miasto Łomża i pięć powiatów: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki i zambrowski. Komisarz wyborczy przede wszystkim sprawuje nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego i zapewnia we współdziałaniu z organami samorządu terytorialnego organizacji wyborów na tym obszarze. 

Sędzia Jan Leszczewski, poza funkcją Komisarza Wyborczego w Łomży, od lutego wykonuje także funkcję Prezesa Sądu Okręgowego w Łomży, po odwołaniu przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę dotychczasowego prezesa sędziegi Sławomira Bagińskiego.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę