Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Pierwszy nasz bocian

Jeśli oznaką wiosny jest bocian, to już być powinna. Od kilku dni docierały do redakcji informacje o obserwacji bocianów w regionie, ale dopiero dziś mamy na to niezbity dowód – zdjęcia. W czwartkowe popołudnie bocian pozował do zdjęć stojąc w gnieździe przy drodze w rejonie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Większość z nas każdego roku oczekuje pojawienia się oznak wiosny: pierwszych listków, kwiatów, śpiewających ptaków i bocianów. Te zgodnie z bocianim kalendarzem do Polski docierają przeważnie pod koniec marca, ale niektóre egzemplarze spieszą się bardziej. W historii obserwacji bocianów pod Łomżą pierwszy przyleciał  już 4. marca w 2008 roku. Przed rokiem pierwszego bociana udało nam się uwiecznić na zdjęciach 12 marca.

Pierwszy w gnieździe pojawia się samiec, który zajmuje się jego odbudową. Po 10-14 dniach pojawia się także samica, a na przełomie kwietnia i maja rozpoczynają się lęgi. Młode pojawiają się pod koniec maja, i już miesiąc później podskakują w gnieździe i zaczynają machać skrzydłami. Młode boćki zdolne do lotów są w drugiej połowie lipca, a w drugiej połowie sierpnia bociany znowu odlatują do ciepłych krajów.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę