niedziela, 18 marca 2018 napisz DONOS@

Tama bobrów zagrażała w Giełczynie

Przez około dwie godziny strażacy z jednostki OSP w Konarzycach usuwali tamę zbudowaną przez bobry na strumyku w Giełczynie. Tama piętrzyła wodę na około 150 cm i tworzyła około hektarowej wielkości rozlewisko, które podchodziło już pod pobliskie zabudowania. - Zaczęliśmy rozbierać tę tamę ręcznie, ale była tak duża, że musieliśmy poprosić o pomoc kolegę z koparką – mówi Piotr Mierzejewski, komendant OSP w Konarzycach, podkreślając, że strażacy tamę bobrów rozbierali na prośbę wójta gminy Łomża.

Tama powstała na niewielkim strumyku tuż przed przepustem pod drogą prowadzącą przez Giełczyn do Łomży. Okoliczni mieszkańcy mówili, że zwierzęta zaczynały ją budować już dwa lata temu, ale nie miała takich rozmiarów jak obecnie. 
- Ochotnicza Straż Pożarna w Konarzycach jest w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (KSRG) i naszym podstawowym zadaniem jest uczestniczenie w akcjach gaśniczych czy  zagrożeniach miejscowych, ale na wielu płaszczyznach, powiedzmy gospodarczych, współpracujemy w Gminą Łomża – mówi Piotr Mierzejewski, komendant OSP w Konarzycach. - Jedną z takich płaszczyzn współpracy jest np. oczyszczanie przepustów czy jak to było w przypadku Giełczyna usuwanie tamy zbudowanej przez bobry, która piętrzyła wodę i powodowała zagrożenie dla mienia okolicznych mieszkańców. 
Przy rozbiórce tamy w Giełczynie pracowało 9 strażaków ochotników, ale stworzona przez zwierzęta budowla, która miała około dwóch metrów wysokości, okazało się zbyt solidna, by rozbierać ją tylko rękami i narzędziami strażaków. 
- Konieczna była pomoc ciężkiego sprzętu – mówi komendant Mierzejewski podkreślając, że w takich sytuacjach strażacy ochotnicy z Konarzyc zawsze mogą liczyć na pomoc swojego kolegi, który ma maszyny budowlane. 
Przy użyciu koparki usuniecie tamy piętrzącej na około 150 cm wodę, było znacznie łatwiejsze. Akcja zakończyła się po dwóch godzinach.
- To była sama tama. Nie było w niej widać jakichś śladów legowisk bobrów – dodaje komendant Mierzejewski.

161121091207.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0