Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

Słoneczne elektrownie powstaną w regionie?

Jedna w Łomży, po dwie w Kolnie i na terenie gminy Nowogród, oraz cztery w okolicach Wizny. Sieć elektrowni słonecznych ma powstać w regionie przy wsparciu środkami z unijnych dotacji. Zarząd województwa podlaskiego zatwierdził listę 27 przedsięwzięć polegających na budowie farm i elektrowni fotowoltaicznych, na które gotów jest przeznaczyć niemal 60 mln zł wsparcia.

Dotacje zostały przyznane na projekty złożone do konkursu z działania 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wartość wszystkich projektów to ponad 150 mln zł. Na zatwierdzonej liście jest m.in. projekt zarejestrowanej w Żurominie spółki „PV Łomża” na budowa elektrowni fotowoltaicznej Łomża. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia to 8,4 mln zł, a przyznana dotacja ma wynieść 2 mln 644 tys. 176,68 zł. 

W najbliżej okolicy Łomży w ramach tego konkursu miałoby powstać co najmniej sześć kolejnych elektrowni słonecznych. Na liście jest projekt MM-SOLAR dotyczący budowy elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 0,98MW w Mątwicy (wartość ponad 5 mln zł, a dotacja blisko 2 mln zł) oraz spółki SIGMA-WOLTAIKA, z projektem „inwestycje OZE szansą dla regionu i społeczności lokalnych - instalacje PV Nowogród” (wartość 3,8 mln zł, dotacja 1,4 mln zł). 
Najwięcej słonecznych instalacji – aż cztery - miałoby pojawić się na terenie gminy Wizna.  W sumie na czerpanie energii ze słońca w Wiźnie miałaby one wydać około 24,5 mln zł i pozyskać dotacje unijne rzędu ok. 10 mln zł. To budowa elektrowni fotowoltaicznej WIZNA o mocy do 1 MW spółki SUN SOURCE (wartość 5,9 mln zł – dotacja 2,3 mln zł), budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 1MW w Wiźnie przez spółkę Słoneczne Podlasie (wartość 6,45 mln zł, dotacja 2,6 mln zł) oraz budowa dwóch elektrowni słonecznych fotowoltaicznych z rozproszonym  magazynem energii - Wizna I i Wizna II spółki RENOMA (wartość 6,1 mln zł – dotacja  2,55 mln zł i wartość 6,1 mln zł – dotacja 2,57 mln zł).

Reszta regionu ma być mniej słoneczna. Wśród 27 projektów są dwa z powiatu kolneńskiego i po jednym z powiatów grajewskiego i wysokomazowieckiego. W przypadku „kolneńskich” dotyczących budowy elektrowni fotowoltaicznej „Kolno” i „Kolno II” oba złożyły spółki z Żuromina (z tego samego adresu co „łomżyńska” PV Łomża), a  inwestycje warte miałyby być w sumie blisko 17,5 mln zł, przy przyznanej dotacji na poziomie ok. 5,5 mln zł.
Planowana do dofinansowania jest też budowa elektrowni słonecznej w miejscowości Kapice pow. grajewski (wartości blisko 4,2 mln zł i dotacji ok. 1,5 mln zł) oraz elektrowni fotowoltaicznej MARAND KOBYLIN pow. wysokomazowiecki (wartość blisko 2 mln zł przy dotacji rzędu 650 tys. zł).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę