Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Zanim powołano zredukowano urzędników wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza zmniejszyła liczbę urzędników wyborczych w miastach i wydłużyła o kolejne trzy tygodnie – do 6 kwietnia - termin zgłoszeń kandydatów. W całym regionie takich urzędników ma być teraz 75 zamiast 83 jak planowano pierwotnie. Póki co chętnych jest tylko 19 osób.

Gminni urzędnicy wyborczy mają tworzyć Korpus Urzędników Wyborczych. Do ich zadań należeć będzie między innymi przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, organizowanie szkoleń dla członków tych komisji, a także dostarczenie kart do głosowania do obwodowych komisji wyborczych. Zgodnie ze znowelizowanymi niedawno przepisami Kodeksu wyborczego urzędnik wyborczy nie będzie mógł wykonywać swojej funkcji w gminie, na obszarze której pracuje i – poza miastami na prawach powiatu – mieszka. 
Póki co, po niemal trzech tygodniach naboru kandydatów na urzędników wyborczych, w  Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Łomży, która obsługuje Łomżę i powiaty łomżyński, kolneński, grajewski, wysokomazowiecki i zambrowski, jest tylko 19 zgłoszeń od kandydatów na przyszłych urzędników wyborczych. 
Podobne problemy z naborem kandydatów na urzędników wyborczych są w całym kraju i zapewne to było powodem zmian, które wczoraj wprowadziła Państwowa Komisja Wyborcza.  Po pierwsze ograniczyła liczbę urzędników wyborczych. W każdej polskiej gminie ma być dwóch takich urzędników, a w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców po jednym dodatkowym na każde 50 tysięcy. To oznacza, że w Łomży urzędników wyborczych ma być 3, a nie 5 jak dotychczas wymagano. W miastach Kolno i Wysokie Mazowieckiem gdzie miało być ich po 3, oraz  Grajewie i Zambrowie, gdzie pierwotnie planowano powołanie po 4 urzędników, teraz ma być ich tylko po 2. 

Także wczoraj PKW podjęła uchwałę w sprawie określenia szczegółowego zakresu zadań urzędników wyborczych, sposobu ich realizacji oraz zasad wynagradzania za ich realizację, a także zasad zwolnienia od pracy zawodowej na czas wykonywania obowiązków urzędnika wyborczego w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego (dokument publikujemy w załączniku do artykułu).

Kandydaci na urzędnika wyborczego w gminach wchodzących w obszar działania Komisarza Wyborczego w Łomży i tutejszej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego, czyli miasta Łomża i gmin powiatów łomżyńskiego, grajewskiego, kolneńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego zgłoszenia mogą składać w siedzibie delegatury KBW przy ul. Nowej 2 w Łomży (pokój 213 w godz. 7.30 – 15.30).

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę