Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Pomnika „35-lecia PRL” w Łomży już nie ma

Główne zdjęcie
Fot. z 2018-03-09

We wtorek pisaliśmy o kamieniu upamiętniającym „35-lecia PRL”, który stał wzniośle od niemal 40 lat w pobliżu Placu Tadeusza Kościuszki, ul. Zjazd i Rządowej. Kamienia już nie ma. W piątek został zabrany na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, bo zgodnie z wyrytym napisem upamiętniał także XX-lecie oddziału Łomża TPZŁ.

Kamień - pomnik musiał zniknąć z przestrzeni publicznej na mocy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Za podlegające usunięciu uznano także pomniki, kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989. W tym wypadku był to napis „35-lecia PRL”.
Na usunięcie takich symboli władze samorządowe mają czas do końca marca. 
- Wiedzieliśmy o tym kamieniu i wymogu usunięcia go. Dziś został zabrany – mówi Józef Babiel, wiceprezes TPZŁ. - Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej  zostało założone 11 listopada 1958 roku. Założyciele świadomie wybrali sobie ten dzień, a później musieli działać w rzeczywistości, jak wówczas była – dodaje Babiel. 

Od początku stawia sobie za zadanie promowanie walorów ziemi łomżyńskiej oraz samego miasta Łomży. Pierwszym przewodniczącym Zarządu Głównego TPZŁ był prof. Edward Ciborowski.

230804070022.gif
Foto: Fot. z 2018-03-09
Foto: Fot z 2018-03-09, demontaż
Foto: Fot. z 2018-03-09
Foto: Fot z 2018-03-06

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę