Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Bezrobotni w Łomży to „osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy”

Główne zdjęcie
Powiatowy Urząd Pracy w Łomży

Z niewiele ponad 4100 bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomzy ponad 85%, czyli niemal 3550 osób, to „osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy”. Najwięcej jest długotrwale bezrobotnych – ponad 2,1 tys. Co czwarty bezrobotny ma ponad 50 lat, a blisko co trzeci ma mniej niż 30 lat. Ci coraz chętniej korzystają z „bonu na zasiedlenie” - czyli biorą pieniądze i za pracą wyjeżdżają daleko od Łomży.

W lutym do łomżyńskiego PUP zgłosiło się 499 nowych bezrobotnych, przy czym 422 osoby nie posiadały prawa do zasiłku. W tym samym czasie wyrejestrowano 582 osoby bezrobotne przy czym  niespełna połowę - 275 osób - z racji podjęcia pracy.  W efekcie liczba bezrobotnych w stosunku do stycznia zmniejszyła się o 83 osoby, a stopa bezrobocia wyniosła 9,3% (dla miasta Łomży 9,8%, a dla Powiatu Łomżyńskiego 8,8%). 
- Zanotowany spadek bezrobocia związany jest m.in. z mniejszą liczbą rejestracji osób bezrobotnych, większą liczbą podjęć pracy i rozpoczęciem kierowania bezrobotnych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu – podał urząd w komunikacie zaznaczając, że liczba osób bezrobotnych podejmujących w lutym pracę była o 54 większa niż w styczniu.

W lutym do robót publicznych skierowano 19 osób bezrobotnych, do wykonywania prac interwencyjnych 30 osób bezrobotnych, na staże zawodowe u lokalnych pracodawców  81 osób bezrobotnych, a na szkolenia 6 osób bezrobotnych.
Poza tym 8 osób bezrobotnych poniżej 30 roku życia podjęło pracę w ramach refundacji kosztów zatrudnienia, 22 osoby podpisały umowy o udzielenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej na własny rachunek, a 16 bezrobotnym dodatek aktywizacyjny z tytułu podjęcia z własnej inicjatywy zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
W lutym 2018 roku 14 osób podjęło pracę w ramach bonu na zasiedlenie – czyli otrzymali pieniądze pod warunkiem znalezienia pracy i osiedlenia się minimum 80 km od miasta. Z danych PUP wynika, że z tych 14 osób 13 to byli mieszkańcy Łomży.
Z danych łomżyńskiego PUP wynika, że w 2015 roku „bon na zasiedlenie” otrzymało miejscowych 26 bezrobotnych. Rok później z takiej możliwości skorzystało już 47 młodych, a w 2017 roku pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie podjęło 75 osób bezrobotnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę