Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Przebudowa Hali Targowej będzie droższa niż oczekiwano?

Główne zdjęcie
Hala Targowa na Starym Rynku

Ceny są o około 40% wyższe od kwoty jaką na zadanie przeznaczały władze miasta. W ratuszu otwarto oferty z kopertami firm zainteresowanych miejskim zleceniem na przebudowę zabytkowej Hali Targowej na Starym Rynku na Halę Kultury. Miejscy urzędnicy poinformowali, że na zadanie przeznaczono 10 milionów złotych, ale wszystkie cztery oferty były znacznie droższe – w granicach 14 milionów złotych. Co ciekawe różnica między najdroższą a najtańszą wynosi tylko 0,5 mln zł.

Hala Kultury - wizualizacja
Hala Kultury - wizualizacja
Planowane ogrodzenie i zasłonięcie Hali Targowej na czas prac remontowych
Planowane ogrodzenie i zasłonięcie Hali Targowej na czas prac remontowych

Przetarg na wybór wykonawcy, który ma przebudować zabytkową Halę Targową na Starym Rynku na Halę Kultury Urząd Miejski w Łomży ogłosił 1 lutego. Zamówienie – jak zaznaczono - nie obejmuje wyposażenia sprzętowego z wyjątkiem tego wbudowanego. Jednym z warunków stawianych wykonawcy, który miał być wybrany w tym przetargu, było szybkie – najpóźniej do 6. maja - zasłonięcie hali siatką o wysokości od 4 do 6 metrów, z grafiką nawiązująca do obchodzonego w tym roku jubileuszu 600-lecia miejskości Łomży. 
Dziś w ratuszu otwierano koperty z ofertami firm zainteresowanych wykonaniem prac. Trzy z czterech złożyły białostockie firmy, a  konsorcjum firm z Łomży i Białegostoku. Oferty są w cenach od niemal równych 14 mln do prawie 14,5 mln zł, czyli – jak się okazało – są o 40%  wyższe od środków jakie na ten przetarg planowały wydać władze miasta.  
Na razie nie wiadomo co zrobią władze miasta. Przetarg można rozstrzygnąć zwiększając pulę miejskich środków, albo ogłosić jeszcze raz. Dodajmy, że według miejskich szacunków 14,5 mln zł miała kosztować przebudowa i wyposażenie tej hali. 

Hala dla kultury
Przebudowa zbudowanej w latach 30. XX wieku, Hali Targowej na Starym Rynku w nowoczesną „Halę Kultury” planowana jest przez władze miasta od lat. W ubiegłym roku Łomża otrzymała na to zadanie niemal 10 milionów wsparcia z unijnych fundusz dzielonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu hala ma przede wszystkim zyskać nowy charakter i funkcje. Planuje się, w ramach prac zostanie przywrócony historyczny jej wygląd. Więcej przestrzeni ma być pozyskane dzięki piwnicy, która ma być pogłębiona, a w części dotychczas niepodpiwniczonej pod halą zostanie wykonana kondygnacja podziemna. 
Na parterze utworzona ma zostać: sala wielofunkcyjna, zaplecze sali wielofunkcyjnej, punkt informacji turystycznej, szatnia a także toaleta publiczna. Planuje się ponadto że w nawiązaniu do tradycji i dziedzictwa kulturowego powstanie klubokawiarnia, a także kilka jatek zostanie wystawionych pod wynajem abonamentowy. Na piętrze mają być sale spotkań, z przestrzenią wystawienniczą, toaleta, kabina elektroakustyczna oraz pomieszczenia zaplecza administracyjnego, a także antresole sali wielofunkcyjnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę