Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Obserwacje ŁPKDN: Mamy własne Gęsi gęgawy!

Główne zdjęcie
stado gęsi gęgawy w dolinie Narwi

- Obserwacje prowadziliśmy ok. 10 lat i dopiero w ostatnich dniach udało się nam policzyć stado. Jest ich 98 i stanowi grupę rodzin z przestrzeni między mostami Hubala i mostem w Bronowie - podaje Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. - Gęś gęgawa w skali naszego kraju jest w ekspansji i bardzo nas cieszy, że znalazła doskonałe warunki do życia w Dolinie Narwi, gdzie możemy je obserwować przez cały rok w okolicach Niewodowa.

Jak przekazuje dyrektor Sachmaciński stwierdzone podłomżyńskie stanowiska gęsi gęgawy to z lądu niedostępne zabagnienia, gęsto porośnięte trzcinami w pobliżu bagiennych łąk i moczarów Doliny Narwi. Pierwsze znajduje się w obrębie Niewodowa, dwa następne przy ujściu rzeki Gać i czwarte przy ujściu rzeki Łojewek.
Wyjątkowo sprzyjająca zima nie wzbudziła w ptakach instynktu wędrownego. Mają wszystko, czego potrzeba do przezimowania. To pożywienie - rozległe pola po kukurydzy pełne ziaren, oziminy i dodatkowo soczyste pędy roślin wodnych na oparzeliskach Narwi, oraz bezpieczeństwo - zalane wodą, skute lodem rozlewiska z licznymi nasłonecznionymi wyspami i oparzeliska na których spędzają noc.
- Nasze cztery rodziny składają się z osobników dorosłych, młodych tegorocznych i sądząc po ilości, także z osobników zeszłorocznych – opowiada dyrektor Sachmaciński. - Widoczne jest to po wnikliwej obserwacji lunetami ornitologicznymi – młode mają szare łapy i ciemniejsze upierzenie. Nasze pierwsze obserwacje dotyczyły spotkania pojedynczych samców pilnujących zajmowanych stanowisk. Były z daleka widoczne, starały się zakomunikować swoją obecność, by po chwili skryć się wśród szuwarów. Następnie widywaliśmy grupy rówieśnicze rodzinne z poprzedniego roku pasące się na rozległych łąkach i przelatujące na pobliskie pola rano i wieczorem. Obserwowaliśmy też w dwóch miejscach młode wodzone przez rodziców, gdzie prowadziła je matka jako przewodniczka i samca, który strzegł bacznie swoje potomstwo. Uwieńczeniem naszych trudnych badań w naturze była możliwość zaobserwowania gęsi w całej grupie i policzenie. 

Taniec gągoła
Mariusz Sachmaciński zaprasza miłośników przyrody do obserwacji stada gęś gęgawy w okolicach Niewodowa oraz „nad tętniącą życiem naszą rzekę” w okolicy Krzewa (przy sklepie) i Rakowa (przy promie ),  gdzie tokują gągoły, które są odporne na mróz. 
- Toki rozpoczynają jako pierwsze z kaczek (grudzień, styczeń, luty). Kaczor zatacza koła wokół samicy z głową i ogonem wyciągniętym nisko nad wodę, po czym nagle wyrzuca głowę na plecy wydając chrapliwe dźwięki. Do tego kiwa głową w tył i strosząc swe barwne pióra, a przebierając gwałtownie nogami wyrzuca fontanny wody – opisuje dyrektor ŁPKDN podkreślając, że widowisko jest jeszcze ciekawsze, bo tradycyjnie samce odbywają zaloty grupowo przed pojedynczą samicą. - Uwaga, są płochliwe! - przestrzega.

Foto: stado gęsi gęgawy w dolinie Narwi
Foto:
Foto: stado gęsi gęgawy w dolinie Narwi
Foto: stado gęsi gęgawy w dolinie Narwi
Foto: gęsi gęgawy
Foto: gęsi gęgawy i łabędzie
Foto: łabędzie
Foto: gągoł samiec
Foto: toki gągołów
Foto: toki gągołów
Foto: toki gągołów

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę