Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Przetarg na przebudowę Hali Targowej i jej zasłonięcie

Urząd Miejski ogłosił przetarg na wybór wykonawcy, który ma przebudować zabytkową Halę Targową na Starym Rynku na Halę Kultury. Jednym z warunków jest zasłonięcie jej, na czas prac, odświętną dekoracją o wysokości od 4 do 6 metrów. To grafika na siatce, która będzie nawiązywać do jubileuszu 600-lecia miejskości Łomży. Będzie tu stała co najmniej do końca października 2019 roku.

Tak ma wyglądać Hala Kultury - widok od strony południowej
Tak ma wyglądać Hala Kultury - widok od strony południowej
Planowane ogrodzenie i zasłonięcie Hali Targowej na czas prac remontowych
Planowane ogrodzenie i zasłonięcie Hali Targowej na czas prac remontowych

Przebudowa zabytkowej, zbudowanej w latach 30. XX wieku, Hali Targowej na Starym Rynku w nowoczesną „Halę Kultury” planowana jest przez władze miasta od kilku lat. Póki co przedsięwzięcie wstrzymywał brak środków, jednak w ubiegłym roku Łomża otrzymała na to zadanie niemal 10 milionów wsparcia z unijnych fundusz dzielonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Koszt całkowity przedsięwzięcia to 14,5 mln zł, a w tym roku władze miasta chcą wydać 4,6 mln zł, przy czym 3,2 mln zł to unijna dotacja, 1,4 mln zł kredyty, a reszta -  czyli 16 tysięcy 700 złotych to środki własne miasta Łomża. 
Ogłoszony w czwartek przetarg dotyczy wyboru wykonawcy, który przebuduje tę starą Halę Targową na nowoczesną Halę Kultury „z wprowadzeniem nowych funkcji użytkowych oraz przebudowę przyłączy”. Zamówienie – jak zaznaczono - nie obejmuje wyposażenia sprzętowego z wyjątkiem wbudowanego. 

W piwnicy kręgielnia, na parterze klubokawiarnia, a na pietrze sale spotkań z przestrzenią wystawienniczą

Obecnie obiekt pełni funkcję tradycyjnej hali targowej, w której znajdują się boksy świadczące usługi handlu w zakresie sprzedaży odzieży, produktów spożywczych i wyposażenia mieszkań. Od zewnątrz w jatkach znajdują się drobne lokale gastronomiczne oferujące lody, kanapki, słodycze i In. Na piętrze i w bocznym skrzydle od ul. Radzieckiej znajdują się usługi biurowe.  Stan techniczny budynku można określić jako średni. Wiele elementów budowlanych zwłaszcza na zewnątrz jest w średnim stanie technicznym i wymaga niezwłocznych prac remontowych.
Istniejąca zabytkowa Hala Targowa zostanie przebudowana na nowy charakter „Hali Kultury”, przy czym jak czytamy w dokumentacji projektowej - w ramach inwestycji „Hali Targowej zostanie przywrócony historyczny wygląd, zostanie wprowadzona nowa funkcja usługowa: wystawiennicza, kulturalna, rozrywkowa i gastronomiczna.” 
Wysokość obiektu nie ulegnie zmianie, ale powiększa się kondygnację piwnicy z przeznaczeniem na funkcje użytkowe. Piwnica ma być pogłębiona, a w części dotychczas nie podpiwniczonej zostanie wykonana kondygnacja podziemna. W podziemiu budynku zostanie zlokalizowana kręgielnia, toaleta oraz pom. techniczne - węzeł cieplny, wentylatornia, pom. elektrotechniczne. Na parterze utworzona będzie: sala wielofunkcyjna, zaplecze sali wielofunkcyjnej, punkt informacji turystycznej, szatnia a także toaleta publiczna. Planuje się ponadto że w nawiązaniu do tradycji i dziedzictwa kulturowego powstanie klubokawiarnia, a także kilka jatek zostanie wystawionych pod wynajem abonamentowy. Do każdej z funkcji będzie dostęp z holu głównego z wejściem centralnym od Starego Rynku oraz z wejściami symetrycznymi z każdej elewacji budynku. 
Na piętrze zlokalizowano sale spotkań, z przestrzenią wystawienniczą, toaletę, kabinę elektroakustyczną oraz pomieszczenia zaplecza administracyjnego, a także antresole sali wielofunkcyjnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę