Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Pomnik Księcia... się przesunie

Główne zdjęcie
Projekt pomnika Księcia Janusza I Studia Rzeźby JagenMeer z Torunia (2017 r.)

Na jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży na Starym Rynku zostanie odsłonięty pomnik Księcia Janusza I Starszego, który 15 czerwca 1418 roku formalnie Łomżę uczynił miastem. Stosowną uchwałę jednomyślnie podjęli w środę radni miasta. Pomnik ma kosztować 300 tysięcy złotych i koszt ten w całości zostanie pokryty z budżetu miasta. Co ciekawe pomnik księcia na początek ma stanąć w miejscu tymczasowym, a później zostanie przeniesiony w miejsce docelowe.

O pomniku księcia Janusza I na Starym Rynku w Łomży mówi się co najmniej od dekady. Wówczas to pojawił się projekt pomnika księcia, stojącego w stroju mieszczańskim z cyrklem geodety, autorstwa rzeźbiarza Michała Jackowskiego. Potem był książę na koniu według projektu Macieja Jagodzińskiego. Latem ubiegłego roku, podczas miejskich uroczystości w 599. rocznicę wydarzenia z 15 czerwca 1418 roku w auli I LO zaprezentowano projekt pomnika księcia siedzącego na tronie z mieczem i edyktem w ręce. To projekt Studia Rzeźby JagenMeer z Torunia. 
Monument o wysokości 3 metrów miałby stanąć na granitowej podstawie. To w którym miejscu Starego Rynku miałby pomnik księcia stanąć budziło kontrowersje, bo w czasie jubileuszu miasta ma rozpocząć się planowany na dwa lata remont tutejszej Hali Targowej. 
- Można ten pomnik postawić w miejscu tymczasowym, a po remoncie hali zostanie postawiony w miejscu docelowym – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski zaznaczając, że na takie rozwiązanie zgodzili się projektant i architekt. - Nie wymaga to dużych nakładów i nie jest trudne  - zapewniał prezydent, a w uchwale Rady Miejskiej wymienione są wszystkie trzy działki geodezyjne, które tworzą Stary Rynek.  
Prezydent mówił także, że docelowy pomnik księcia, w stosunku do przedstawionego wcześniej projektu, ulegnie zmianie, a artysta, który ma go wykonać otrzymał już stosowne wytyczne i zobowiązał się, że zdąży z wykonaniem pomnika na czas, czyli na 15 czerwca 2018 roku, gdy Łomża będzie świętowała jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę