Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Uroczystości w Lesie Jeziorkowskim

Ponad dwieście osób – przede wszystkim mieszkańców okolicznych miejscowości, strażacy gminy Piątnica i poczty sztandarowe – modliło się w Lesie Jeziorkowskim. W niedziele popołudnie w miejscu gdzie hitlerowcy zamordowali ponad 250 Polaków ks. kan. Maciej Grajewski, dziekan piątnicki, odprawił Mszę świętą w intencji pomordowanych.

Położony zaledwie około 10 km od Łomży las stał się miejscem martyrologii już latem 1942 roku. Żandarmi z Jedwabnego i Jeziorka zamordowali tu 95 podopiecznych Domu Starców w Pieńkach Borowych. Ponowna egzekucja dobyła się nocą z 29 na 30 czerwca 1943 roku. Zgineło wówczas 62 więźniów politycznych przywiezionych tu z więzienia w Łomży. Trzeci mord odbył się zaledwie dwa tygodnie później. 15 lipca 1943 roku gestapowcy aresztowali przedstawicieli inteligencji łomżyńskiej – mężczyzn, kobiety starców i dzieci... Jeszcze przed południem wszystkich przewieziono do Lasku w Jeziorku, gdzie brutalnie ich zamordowano. Jak podaje Jerzy Smurzyński autor książki „Czarne lata na ziemi łomżyńskiej” jedna z relacji mówi, że najpierw stracono dzieci - „dokonano tego przy pomocy granatów(...) Następnie tracono osoby dorosłe – najpierw kobiety, a potem mężczyzn(...) Według tych samych relacji, mężczyzn, przed egzekucją, oślepiano kwasem(...)”

W niedzielę na mogile złożono kwiaty i zapalono znicze. Ks. Maciej Grajewski w wygłoszonej homilii podkreślał, że zbrodni tej dokonali ci, którzy nie liczyli się z Prawem Bożym. Mówił, że te bestialskie zbrodnie wymierzone były w naród polski. Mówił też, że choć od tych dramatycznych wydarzeń minęło już ponad 60-t lat musimy o tym pamiętać, bo także w naszych czasach dokonują się podobne bestialstwa. Ks Grajewski wspomniał serbską Srebrenicę, gdzie przed dziesięciu laty w ciągu kilku dni wymordowano ponad 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.
Dziekan piątnicki powtórzył, że mordów dopuszczają się ci którzy odrzucają Prawa Boga. Dodał też, że dziś w Europie chce się Boga wykreślić – wykreślono go z Konstytucji i chce się Go wykreślić z naszego życia...
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę