Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Wielki Jubileusz Łomży w programie Kurii Diecezjalnej

Główne zdjęcie
Ksiądz Jacek Czaplicki

W niedzielę o godz. 13. w Katedrze koncert filharmoniczny „Łomżyńskie Betlejem”. Najpiękniejsze kolędy, pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe w wykonaniu Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z udziałem m.in., Mariki, Juli, Jacka Szymańskiego czy braci Lipskich. To koncert specjalny na jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. - Kościół z Łomżą i Ziemią Łomżyńską jest związany od ponad 1000 lat, a więc ta szczególna więź duchowa łączy nas z miastem również w roku 2018, kiedy Łomża obchodzi 600. rocznicę nadania praw miejskich – mówi ksiądz Jacek Czaplicki, przewodniczący wydziału duszpasterstwa ogólnego w Kurii Diecezji Łomżyńskiej. Kościół Łomżyński na 600-lecie miasta przygotował też modlitwę, katechezy szkolne i msze w parafiach.

Przewodniczącym zespołu ds. duchowego przygotowania 600-lecia miejskości jest biskup Tadeusz Bronakowski, który w komunikacie na tę okoliczność napisał, że: „Historię i teraźniejszość miasta współtworzą wszyscy jego mieszkańcy”. Odpowiadają za to władze i budujący przestrzeń duchową, kulturalną i materialną. Historia Łomży łączy się z historią Kościoła katolickiego, który przez setki lat prowadził i prowadzi ewangelizację mieszkańców. Ich wiarę umacniali biskupi i kapłani w czas zaborów od końca XVIII w. do 1918 r., podczas II wojny światowej, jak także w latach komunizmu.

Modlitwa jubileuszowa i czuwania w parafiach
Ksiądz Jacek szacuje, że każdego tygodnia około 30 tysięcy wiernych odmówi modlitwę w intencji miasta, jego współczesnych i dawnych mieszkańców. Oto początek: „Boże, nasz Ojcze! Od tysiąca lat w dolinie Narwi, na Ziemi Łomżyńskiej, my i nasi ojcowie poznawaliśmy Ciebie, jedynego i prawdziwego Boga. Uczyliśmy się postaw patriotycznych i życia dla innych. W roku obchodów 600–lecie nadania praw miejskich Łomży, w sytuacji wielu trudnych wyzwań, powierzamy się na nowo Twojej Opatrzności, a świadomi słabości i grzeszności, prosimy o Twoje niezgłębione Miłosierdzie...”. Modlitwa jubileuszowa jest do codziennego odmawiania w kościołach i kaplicach Łomży do 31. grudnia 2018 r. Biskup łomżyński Janusz Stepnowski polecił ją odmawiać w ramach dziękczynienia po każdej mszy św. i zalecił, aby udostępnić ją przez wyświetlanie tekstu na ekranie.    
Najuroczystsze obchody rocznicy nadania praw miejskich Łomży odbędą się w piątek, 15. czerwca 2018. Rozpocznie je o godz. 10.30 jubileuszowa msza św. w Katedrze łomżyńskiej, po czym spotka się Rada Miasta na uroczystej sesji. 16. i 17. czerwca odbędzie się więcej wydarzeń kulturalnych w Łomży: koncerty, rekonstrukcje historyczne, wystawy i spotkania, objęte oddzielnym programem.
W parafiach Łomży będą co miesiąc odbywać się czuwania modlitewne, połączone z Eucharystią. 7. stycznia było takie modlitewne sppotkanie w parafia pw. św. Brunona.  Następne 4. lutego w kościele Sióstr Benedyktynek, a później: 4. marca – św. Andrzeja Boboli, 8. kwietnia – Miłosierdzia Bożego, 6. maja – Bożego Ciała, 3. czerwca – św. Michała Archanioła, 8. lipca – Wniebowzięcia NMP, 5. sierpnia – Matki Boskiej Częstochowskiej, 2. września – Krzyża Świętego, 7. października – Matki Bożej Bolesnej, 4. listopada – Wyższe Seminarium Duchowne, 2. grudnia we wszystkich parafiach.

ŚDM, święci patroni i poważani naukowcy
Kuria zaplanowała przygotowanie kilku katechez dla szkół każdego typu, poświęconych tematyce udziału Kościoła w życiu państwa, społecznym i kulturalnym. Będzie to też okazja do przywołania świętych, związanych z Ziemią Łomżyńską: Wawrzyńca, Brunona, Andrzeja Bobolę, Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, który gościł w Łomży 4. i 5. czerwca 1991 r. Ksiądz Jacek zapowiada, że 24. i 25. marca w mieście będzie gościć około 3 tysięcy dziewcząt i chłopców z całej Diecezji; zamieszkają u rodzin, spotykać się będą w hali sportowej, przeżywając przesłanie papieża Franciszka na Światowe Dni Młodzieży Diecezji Łomżyńskiej. Nawiązując do wizyty sprzed 27 lat św. Papieża Polaka, Kuria z parafią pw. Miłosierdzia Bożego zorganizuje  w sobotę i niedzielę, 2. i 3. czerwca, nabożeństwa dziękczynno-przebłagalne za dar wiary. Po raz drugi 8. i 9. czerwca będzie próba ewangelizacji Łomży od drzwi do drzwi z identyfikatorami. Wydarzeniem może okazać się występ chóru Trzecia Godzina Dnia z udziałem Mietka Szcześniaka i Kuby Badacha. 10. czerwca ruszy ogólnomiejski Marsz dla Życia i Rodziny, połączony z festynem rodzin w parafii pw. Krzyża Świętego. Z kolei Muzeum Diecezjalne przygotuje jubileuszową wystawę tematyczną. Łomżyńska Kuria Diecezjalna z Diecezjalną Radą Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich zaprosi 13. października na konferencję, poświęconą wkładowi Kościoła w 600-letnią historię miasta na Ziemi Łomżyńskiej.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę