Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Terytorialsi szukają martwych dzików

Około 90 terytorialsów - żołnierzy z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym należącego do niej Batalionu Łomżyńskiego OT, przeczesuje od poniedziałku m.in. tereny i okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego w poszukiwaniu zarażonych wirusem ASF u dzików. - Nasza akcja trwa do piątku, 19. stycznia, w rejonie pięciu gmin: Nurzec Stacja, Jaświły, Trzcianne, Jedwabne i Grajewo – informuje porucznik Łukasz Wilczewski, rzecznik prasowy brygady. - To kolejny etap przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się ASF, wirusa afrykańskiego pomoru świń, na wniosek wojewody podlaskiego i praktyczna realizacja misji Wojsk Obrony Terytorialnej dla lokalnych społeczności i wsparcia administracji publicznej. Przez cztery dni terytorialsi znaleźli dwa padłe dziki.

Porucznik Łukasz Wilczewski uściśla, że „działania wojska są realizowane pod nadzorem służb weterynaryjnych. W praktyce skupiają się na poszukiwaniu padłych dzików. Żołnierze nie prowadzą odstrzału zwierzyny”. Ponadto podczas przeszukiwania zagrożonych obszarów żołnierze szkolą się z topografii, nawigacji, poszukiwań i profilaktyki zdrowotnej. Następne poszukiwania przewidziane są w lutym na północy województwa. - 1. Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, jako pierwsza w WOT, we wrześniu 2017 roku rozpoczęła realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego – przypomina rzecznik. - Wówczas przeszukiwane były obszary na południu i w centralnej części województwa. To właśnie w Podlaskiem wykryty został pierwszy w Polsce przypadek zarażenia wirusem ASF. Zwalczanie tej choroby ma kluczowe znaczenie z uwagi na rolniczy charakter naszego regionu.

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę