Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Zbój(n)eńska cena śmieci

Było miesięcznie po 8 złotych za posegregowane i 14 zł za niesegregowane, a teraz jest 15 zł za posegregowane i 40 złotych za nieposegregowane śmieci od każdego mieszkańca. W Zbójnej od nowego roku gwałtownie wzrosły stawki opłat za odbiór śmieci. Wójt Zenon Białobrzeski mówi, że było to konieczne bo gmina w 2017 roku za tę usługę musiała zapłacić o 90 tysięcy złotych więcej niż zakładała. Zbójneńska stawka 40 złotych od osoby miesięcznie za śmieci nieposegregowane jest najwyższa w regionie, a wójt mówi, że wnioskował do radnych gminy o 50 zł.

W połowie 2017 roku nieoczekiwanie ostrołęcka firma obsługująca m.in. kilka podłomżyńskich gmin w zakresie odbioru od mieszkańców śmieci komunalnych wypowiedziała umowy.  Powodem miała być źle skalkulowana cena, co sprawiało, że firma zamiast na śmieciach zarabiać traciła. Nowe umowy zawierane przez gminy także z innymi firmami były znacznie droższe, co skutkowało koniecznością podwyżek opłat wnoszonych przez mieszkańców. W Zbójnej - jak mówi wójt Zenon Białobrzeski – miesięczna opłata gminy wzrosła z 23 tys. zł na 39 tys. zł, ale z przeliczeniem tego na podwyżkę dla mieszkańców czekano do końca roku. Uchwałę zawierającą nowe wyższe stawki tzw. podatku śmieciowego Rada Gminy Zbójna przyjęła 29 grudnia 2017 roku. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i ustalonej stawki opłaty na jednego mieszkańca. Ta w przypadku deklaracji, że śmieci są zbierane w sposób selektywny wzrosła z 8 zł na 15 zł miesięcznie, a w przypadku zbierania śmieci w sposób zamieszany, czyli nieselektywnie, wzrosła aż z 14 zł na 40 zł miesięcznie. 
Wójt otwarcie mówi, że rekordowo wysoka stawka opłaty za sieci niesegregowane ma dobitnie pokazać mieszkańcom, że segregacja się opłaca. 
- To jest jedyny bat, aby przymusić ludzi do segregacji śmieci – mówi Zenon Białobrzeski dodając, że do dziś tylko około 5% gospodarstw w gminie nie zdecydowało się jeszcze na segregację odpadów. - Trzeba, aby ludzie zrozumieli i zaczęli poważnie traktować ten temat. Za kilka lat polskim gmina grożą kary jeśli nie będą spełnione określone wskaźniki segregacji śmieci – dodaje.

Uchwała Rady Gminy Zbójna z 29 grudnia 2017 roku została 2 stycznia 2018 roku opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Formalnie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, ale z mocą obowiązująca od 1 stycznia 2018 r.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę