Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Rozrabiaka 2018

Jaki będzie Nowy Rok w dziełach sztuki przedstawiany jako beztroski chłopiec? W kolekcji nowych nabytków 12 lamp naftowych z Muzeum Płn-Mazowieckiego  w Łomży, nie ma alegorii Starego i Nowego Roku w postaciach starca i dziecka, oznaczonych datami na szarfach. Jest jednak ten sam symbol dzieciństwa - kształt znany z wielu płócien olejnych: malec zwany z włoska putto, tu płoszący ptaki wśród kwiatów. Kiedy wieczorem rozkręcane światło z półmroku wyławiało niesfornego rozrabiakę z dużej, podszkliwnie dekorowanej czary majolikowej lampy, właściciel musiał przynajmniej się uśmiechnąć - odzyskiwał spokój po trudach dnia, a jeśli miał szczęśliwe wspomnienia, z wdzięcznością myślał o Rodzicach. Korpus gabinetowej lampy z Paryża, datowany na lata 1860- 1900, posadowiony jest na ażurowej metalowej stopie o 4 nóżkach, zdobionej akantami i kaboszonami. Wysokość tego delikatnego cudeńka z salonów naszych Dziadków : 66 cm. Mimo upływu lat,  nie przemija uroda artystycznego rzemiosła - warto poprawić sobie humor i odszukać oryginał  lampy na stałej ekspozycji muzealnej.

Foto:
Bolesław Deptuła
so, 30 grudnia 2017 15:41
Data ostatniej edycji: so, 30 grudnia 2017 15:56:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę