Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Fajerwerki mogą być niebezpieczne przypominają strażacy

Są nieodłącznym elementem zabaw sylwestrowych. Pomimo zakazów i apeli widok dzieci bawiących się petardami w tych dniach jest dość powszechny. Tymczasem tylko osoby dorosłe mogą używać materiałów pirotechnicznych, ściśle stosując się do załączonych instrukcji. Strażacy przypominają, że nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami jest przyczyną wielu wypadków. Wybuchają pożary, powstają oparzenia skóry, zapalają się od nich włosy i odzieży, ale mogą być przyczyną kalectwa, a nawet śmierć. Niestety zdarza się, że petardy i fajerwerki najmłodszym kupują rodzice.

Materiały pirotechniczne są mieszaninami substancji utleniających i palnych, które w połączeniu z różnymi substancjami dodatkowymi w wyniku spalania się dają określony efekt cieplny, świetlny, barwny, dymny, dźwiękowy, odrzutowy. 
- Większość wyrobów pirotechnicznych jest wrażliwa na płomień, wysoką temperaturę, oraz bodźce mechaniczne, a spalanie niektórych materiałów pirotechnicznych może w odpowiednich warunkach przejść w wybuch – ostrzegają strażacy przypominając, że fajerwerki stwarzają przez to poważne niebezpieczeństwo, nawet przy prawidłowym obchodzeniu się z nimi.
Radzą też jak zachować się gdy np. od fajerwerków zapali się odzieży lub włosy: „Nie biegaj dookoła, bo jeszcze bardziej rozniecisz płomienie.  Połóż się i przetaczaj się po podłożu. Utrudni to rozprzestrzenianie się ognia. Zduś płomienie ciężkim materiałem, np. płaszczem lub kocem.”
NIGDY nie wolno kierować fajerwerków w stronę osób i zwierząt !!!
Nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych. 
Nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do naszego mieszkania lub sąsiadów i spowodować panikę bądź pożar,
Nie wolno wrzucać petard i fajerwerków w miejsca gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie, lub używać ich w tłumie osób (np. na imprezie plenerowej),
Nie wolno rzucać petard i fajerwerków na samochody, stacje paliw i zbiorniki z płynami łatwopalnymi.
NIGDY NIE PRZERABIAJ ZAKUPIONYCH FAJERWERKACH ANI NIE PRÓBUJ ROBIĆ ICH SAMODZIELNIE!

zobacz: Petarda eksplodowała w ręku 26-latka

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę