Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

„Schetynówki” przycięte

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Niespełna 47,5 miliona złotych, a nie jak pierwotnie planowano ponad 62 mln zł, przeznaczył rząd na dofinansowanie przebudowy dróg gminnych i powiatowych w przyszłym roku w województwie podlaskim. Na opublikowanej przez wojewodę podlaskiego liście wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania, są tylko trzy z terenu powiatu łomżyńskiego. Samorządy gmin: Nowogród, Jedwabne i Śniadowo w sumie mają otrzymać ok. 1,25 mln zł. Dotacji ma nie otrzymać za to m.in. miasto Łomża, gmina Łomża czy powiat łomżyński.

Wojewódzki limit wydatków na tzw. „schetynówki” rząd zmniejszył 5 grudnia 2017 r. przyjmując do realizacji wydatki na poziomie analogicznym jak w roku 2017, czyli wynosi 47.457.621,00 zł. Połowa z tej kwoty została przeznaczana na drogi gminne, a druga połowa na drogi powiatowe. W przypadku dróg gminnych do dofinansowania zakwalifikowało się 29 wniosków z 74 złożonych, przy czym ostatni póki co ma dotację częściową, z planowanym uzupełnieniem dofinansowania po ewentualnych oszczędnościach w wyniku przeprowadzenia procedur przetargowych.
Wśród wybranych są m.in. wnioski z gmin: Nowogród na przebudowę dróg we wsi Ptaki (dotacja - 507 tys. zł, przy koszcie całkowitym szacowanym na nieco ponad 1 mln zł), Jedwabne na przebudowę ulic Polnej i  M. Skłodowskiej-Curie w Jedwabnem (dotacja 505 tys. zł, do inwestycji szacowanej na nieco ponad 1 mln zł) i Śniadowo - przebudowa dróg gminnych w ciągu ul. Łąkowej i Ogrodowej w Śniadowie (dotacja – 242 tys. zł, koszt całkowity – 484 tys. zł)
Bez dotacji są za to np. Miasto Łomża i Gmina Łomża. Samorząd miasta liczył na ponad 1 mln zł dofinansowania do rozbudowy drogi gminnej nr 101175B, samorząd gminy na niemal 3 mln zł dofinansowania do trzeciego etapu przebudowy ulicy Armii Krajowej w Starych Kupiskach. Wniosek miasta znalazł się na 36, a gminy na 37 pozycji listy rankingowej wśród dróg gminnych, a więc praktycznie są bez szansy na dofinansowanie.  

Na liście wniosków wybranych do dofinansowania dróg powiatowych jest 10 pozycji (z 24 złozonych), przy czym ostatnia dotacja, podobnie jak w drogach gminnych, jest częściowa z planowanym uzupełnieniem z ewentualnych oszczędności. Na liście tej nie ma wniosku powiatu łomżyńskiego, który zabiegał o 1,25 mln zł dotacji na przebudowę ok. 2 km drogi powiatowej Kalinowo – Drozdowo. Wniosek powiatu był na 11 miejscu listy rankingowej dróg powiatowych, ale aby mógł być realizowany z oszczędności te musiałby przekroczyć ponad 2 mln zł, bo tyle brakuje jeszcze na wniosek z pozycji 10. 

W załączniku publikujemy zatwierdzona już listę „schetynówek” na 2018 rok.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę