Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 listopada 2024 napisz DONOS@

Odebranie pawilonów już im nie grozi

- To jest zakończenie przebudowy pawilonów, ale także symboliczne zakończenie walki o naszą egzystencję i wspólne działania – mówiła Łucja Ogrodnik, prezes Zrzeszenie Właścicieli Pawilonów Handlowych przy Alei Legionów 50 w Łomży. To pawilony przy dworcu autobusowym, które przed trzema laty miasta przekazało w użytkowanie wieczyste. Warunkiem uwłaszczenia było przebudowanie ich według koncepcji zatwierdzonej przez ratusz w ciągu czterech lat. - Już nie grozi nam odebranie tych pawilonów, dopełniamy warunku z aktów notarialnych – podkreślała Ogrodnik.

Pawilony handlowe pomiędzy wówczas nowym dworcem autobusowym a Aleja Legionów zbudowano na początku lat 90-tych XX wieku. Na wydzierżawionej od miasta działce za własne pieniądze budowali je lokalni przedsiębiorcy, którzy później je użytkowali. W latach 2013 – 2014 samorządowe władze miasta, które wówczas planowały przebudowę dworca w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, zgodziły się na uwłaszczenie przedsiębiorców, ale pod warunkiem przebudowy pawilonów, tak by swym wyglądem nawiązywały do koncepcji nowoczesnej zabudowy - jak zapowiadano - „nowego centrum Łomży”. Na przebudowę kupcy mieli cztery lata. 
- Wyprzedziliśmy o rok czas zakreślony w aktach notarialnych -  mówiła w poniedziałek Łucja Ogrodnik, prezes ZWPH podkreślając, że  już nie grozi im odebranie tych pawilonów.
W imieniu 32 właścicieli dziękowała także obecnemu wiceprezydentowi Andrzejowi Garlickiemu „za tworzenie dobrego klimatu wobec tej inwestycji” oraz radnym Maciejowi Borysewiczowi i Witoldowi Chludzińskiemu. W poprzedniej kadencji samorządu, gdy podejmowano decyzję o uwłaszczeniu kupców, pierwszy był przewodniczącym Rady Miejskiej, drugi przewodniczącym Komisji Gospodarki Komunalnej. 
- To, że jesteśmy właścicieli tych pawilonów, to była sprawa Rady Miasta – podkreślała Łucja Ogrodnik. 
Przebudowa pawilonów odbyła się według koncepcji i projektu Beaty i Andrzeja Popławskich. Prace na zewnątrz się zakończyły choć trwają jeszcze wewnątrz około połowy pawilonów. W poniedziałek cały przebudowany kompleks poświęcił ksiądz biskup Janusz Stepnowski – ordynariusz łomżyński.
- Obecności księdza biskupa jest świadectwem zainteresowania i troski o drobnych przedsiębiorców  - mówiła Łucja Ogrodnik dziękując biskupowi za obecności, która jak dodawała jest dla nich zaskoczeniem, ale i wielką radością.  
Obecny na uroczystości wiceprezydent Garlicki mówił, że przebudowane pawilony są pierwszym elementem całej koncepcji przebudowy tej części miasta. Przypominał, że niedawno sprzedano prywatnemu przedsiębiorcy działkę dworca od strony ul. Sikorskiego. Mówił, że w przyszłym roku w pobliżu pawilonów od strony ul. Dworcowej ma powstać nowe miejskie centrum przesiadkowe, a w przyszłości za halą targową, na działkach PKP planowane są budowy bloków w ramach programu „Mieszkanie +”. 
- To miejsce nabierze blasku, który mu się należy – mówił Garlicki.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę