Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Jak wybrać ubezpieczenie samochodu?

Wybór ubezpieczeń komunikacyjnych nie jest łatwy. Żeby dobrać odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, trzeba znać swoje potrzeby, wymagania i możliwości. Poniżej przedstawiamy przegląd polis dla kierowców, nad którymi warto się pochylić.

 

Przy OC nie masz wyboru

W przypadku OC nie masz żadnego pola manewru. Czy chcesz, czy nie chcesz, prawo nakłada na Ciebie obowiązek wykupienia tej polisy – w przeciwnym razie spotkają Cię wysokie kary. Wybierając ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwracaj uwagę wyłącznie na cenę, ponieważ wszystkie inne czynniki nie mają żadnego znaczenia. Bez względu na jakość obsługi czy wizerunek firmy wykupuj OC tylko tam, gdzie jest ono najtańsze, jeśli nie chcesz bezsensownie przepłacać. W znalezieniu najtańszej oferty pomoże Ci darmowy kalkulator OC, dzięki któremu dowiesz się, jakie ceny przygotowały dla Ciebie poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe.

AC zawsze warto, nie zawsze można

Autocasco to najbardziej kompleksowe ubezpieczenie, które gwarantuje najszerszy zakres ochrony. Jego największą zaletą jest to, że działa w sytuacjach, kiedy likwidacja szkody z OC nie wchodzi w grę, czyli np. w razie spowodowania kolizji, stłuczki lub wypadku przez Ciebie albo w przypadku szkód wyrządzonych przez czynniki losowe. Autocasco pozwala uzyskać odszkodowanie m.in. za zderzenie ze zwierzęciem, wgniecenie spowodowane uderzeniem w słupek parkingowy czy kradzież pojazdu, czego nie gwarantuje OC.

AC warto mieć zawsze, ale nie każdy ma prawo wykupić tę polisę. Nie jest ona bowiem dostępna dla aut starszych niż 10 lat i wartych mniej niż 10 tys. zł (w zależności od firmy limity wieku i wartości samochodu mogą się różnić). Z pewnością autocasco powinni wykupić właściciele wartościowych samochodów, których zniszczenie lub utrata wiązałyby się z dużymi stratami. Pamiętaj jednak, żeby w odróżnieniu od OC podczas wyboru AC zwracać uwagę przede wszystkim na zakres ochrony, a nie cenę.

NNW – kluczowa suma ubezpieczenia

Podobnie jak autocasco, NNW warto mieć zawsze, ponieważ pozwala uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu, utratę zdrowia lub śmieć w wyniku wypadku drogowego. Żeby otrzymać rekompensatę adekwatną do poniesionych obrażeń, odpowiednio wysoka powinna być suma ubezpieczenia, a co za tym idzie – składka. Tu nie warto oszczędzać.

Assistance – dla kierowców w trasie

Jeżeli dużo podróżujesz na dalekich dystansach lub jednorazowo wybierasz się autem kilkaset kilometrów poza miejsce zamieszkania, dla własnego spokoju wykup ubezpieczenie assistance. Wybierając polisę, zwróć uwagę przede wszystkim na zakres pomocy, jaki Ci gwarantuje w określonej cenie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę