Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Zderzenie z łosiem

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

- Było już ciemno, ruch był większy ze względu na zamkniętą drogę 61, ale jechałem normalnie i nagle, gdy minąłem się z ciężarówką zobaczyłem głowę łosia. To był ułamek sekundy. Nie zdążyłem nawet zareagować – opowiada kierowca, który wczoraj wieczorem w okolicach Bożejewa uderzył w łosia, który nagle wybiegł na drogę. Samochód nissan qashqai został poważnie zniszczony, ale kierowcy udało się wyjść ze zderzenia bez większych urazów. To dlatego, że klempa zdążyła przed samochód „włożyć” tylko głowę. Auto uderzyła w słupek narożny po prawej stronie rozbijając przednią szybę i uszkadzając bok auta.

Mapa migracji zwierząt opracowana przez ŁPKDN
Mapa migracji zwierząt opracowana przez ŁPKDN

Znajdujący się na północ od Wizny Biebrzański Park Narodowy to największa w kraju ostoja łosia. Zwierzęta te migrują jednak po całym regionie – także w okolicach Wizny, Łomży czy Czerwonego Boru. Dorosły łoś waży około pół tony i w przeciwieństwie do mniejszych płochliwych jeleni i saren, są to zwierzęta które, nie boją się ludzi ani samochodów i często wychodzą na obrzeża wsi i drogi. Kiedy łoś nagle znajdzie się na jezdni tuż przed samochodem wypadku praktycznie nie daje się uniknąć. 

Przyrodnicy nie mają wątpliwości – zwierzęta częściej teraz wychodzą na drogi, bo to zimowy czas ich migracji. Trwa od listopada do stycznia, a wędrówki odbywają się głównie nocą i sporadycznie za dnia. Przyrodnicy z  Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi kilka lat temu, po serii wypadków drogowych z udziałem zwierząt, opracowali mapę wskazującą najważniejsze szlaki migracji zwierząt w okolicy Parku i miejsca w których kolidują one z drogami publicznymi. Zaznaczono ponad 30 takich miejsc, w tym trzy na drodze Łomża – Wizna.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę