Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Lampa pucharowa

Kolekcja lamp naftowych łomżyńskiego muzeum - jedna z największych w Polsce ! - zwiększyła się o nowe okazy, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury. Można być dumnym z możliwości uratowania tak efektownych skarbów dziedzictwa narodowego. Tym bardziej gdy pochodzą od regionalnego właściciela - a przetrwały zawieruchy wojenne i trudności dnia codziennego - dając świadectwo istnienia potrzeb wyższego rzędu w społeczeństwie łomżyńskim. Spośród kolejnych 12 uratowanych, niezwykłych inspiracji nie tylko dla artystów ale dla nas wszystkich i ku pamięci potomnym - część trafiła już na stałą ekspozycję Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Zobaczyć można - tu prezentowaną w zbliżeniu - lampę stołową, pucharową z końca XIX wieku, wytworzoną w Niemczech. Wysokość 71 cm, stop cynkowy oksydowany, mosiądz. Korpus i palnik: Carl Holy, Berlin, 1870 – 1900. Zauważmy maszkarony na ażurowej stopie o 4 nóżkach w kształcie lwich łap. Zbiornik na naftę kryje czara z kobiecymi główkami wśród ornamentu z liści akantu, wolut, małżowin. Sami doceńmy różnorodność i bogate wzornictwo lamp z łomżyńskiego zbioru. Nie sposób się wciąż zdumiewać niesłabnącą popularnością - kiedyś masowej produkcji, a dziś unikatów. Czy ludzka fascynacja i podziw dla tak kruchego ale solidnego rzemiosła artystycznego kiedykolwiek zgaśnie?  Oczywiście przetrwa, bo łączy się z naszymi wspólnymi marzeniami o niegasnącym cieple rodzinnym, przysłowiowym „ognisku domowym” - choćby odświętnym.

Foto:
Bolesław Deptuła
śr, 13 grudnia 2017 08:34
Data ostatniej edycji: śr, 13 grudnia 2017 12:07:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę