Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Cenna elewacja

Główne zdjęcie
Czekająca na remont kamienica na rogu ulic Polowej i Wojska Polskiego

Niemal dwa razy więcej niż planowało wydać miasto potrzeba na remont elewacji zabytkowej kamienicy na rogu ulic Polowej i Wojska Polskiego. Jedna jedyna firma, która złożyła ofertę w miejskim przetargu na wykonanie prac chce otrzymać ponad 2,4 mln zł. To pod dużym znakiem zapytania stawia planowany remont.

Budynek na rogu ulic Polowej i Wojska Polskiego powstał na początku XX wieku, i składa się z dwóch kamienic czynszowych w których jest 21 mieszkań. Wówczas był jednym z ładniejszych w mieście i trafił nawet na pocztówkę z początku XX wieku. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, a jego wygląd zewnętrzny jest przedmiotem ochrony prawnej. Tyle tylko, że od lat nieodnawiany bardziej szpeci niż zdobi okolicę. Władze miasta jego remont z gruntowną termomodernizacją planują od kilku lat, przy czym ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia, szacowane w ubiegłym roku na ok. 4,5 mln zł, uzależniano jego przeprowadzenie od pozyskania środków zewnętrznych. Póki co to się nie udało. Kilka tygodni temu władze miasta ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy, który wykonałby szybki remont zniszczonej elewacji - robót remontowo-konserwatorskich i termomodernizacyjnych, osuszenie fundamentów i rozbiórki komórek stojących na podwórzu kamienicy. Kamienica miała zyskać odtworzone zdobiące ją detale architektoniczne i balkony. Prace miały być wykonane do wakacji, a koszty pokryte z środków budżetu miasta. W poniedziałek odbyło się otwarcie ofert w przetargu. Okazało się, że wpłynęła tylko jedna i to znacznie droższa niż szacowali miejscy urzędnicy. Na realizację zadania planowano wydać 1 mln 259 tys. zł, ale oferta z przetargu opiewa na 2 mln 411 tys. zł. Aby móc rozstrzygnąć przetarg konieczne byłoby zatem zwiększenie puli środków do tej wysokości, ale bardziej prawdopodobnym jest unieważnienie przetargu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę