Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Profesjonalni poszukiwacze z Łomży

Główne zdjęcie
kom. Konrad Gajda z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie

- Manewry przebiegły wzorcowo. Życzylibyśmy sobie, aby wszystkie akcje poszukiwawcze odbywały się w ten sposób – mówił kom. Konrad Gajda z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie chwaląc zorganizowane pod koniec listopada w okolicach Nowogrodu Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo - Ratownicze „Nadzieja 2017”. W dwudniowych ćwiczeniach wzięło udział ponad 120 funkcjonariuszy i ratowników, którzy mając do dyspozycji kilkadziesiąt pojazdów i śmigłowiec przeszukali blisko 500 hektarów lasów i terenów podmokłych. - Bardzo miło jest słyszeć pochwały z ust specjalistów, ekspertów z KGP, ale to wynika z wieloletnich doświadczeń – podkreślał ks. dr Radosław Kubeł koordynator Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, która zorganizowała manewry.

ks. dr Radosław Kubeł  koordynator Grupy Ratowniczej „Nadzieja”
ks. dr Radosław Kubeł koordynator Grupy Ratowniczej „Nadzieja”

Ogólnopolskie Manewry Poszukiwawczo - Ratownicze „Nadzieja 2017”, odbyły się 24 - 25 listopada, ale dziś w Łomży zorganizowano ich podsumowanie.  Cała akcja rozpoczęła się wieczorem od zderzenia dwóch pojazdów osobowych, do którego doszło na zakręcie Morgowniki – Korzeniste za mostem w kierunku Stawisk. Okazało się, że z pojazdów, na skutek doznanego szoku, oddalili się pasażerowie - w tym dzieci. Trudne warunki sprawiły, że został alarm dla wszystkich jednostek poszukiwawczych. Zgrupowane siły złożone z przedstawicieli służb, grup poszukiwawczo – ratowniczych oraz innych podmiotów, rozdzielone zostały na tzw. „szybkie trójki”. Ich zadaniem było przeszukiwanie wyznaczonych sektorów w celu znalezienia osób zaginionych i udzielenia im niezbędnej pomocy medycznej. Akcja poszukiwawcza prowadzona była także „z powietrza”, przy wykorzystaniu śmigłowca Straży Granicznej. Natomiast rano do działań włączyli się nurkowie, którzy poszukiwali jednego z zaginionych w stawie przy którym znaleziono kurtkę.
- Wszytko odbyło się sprawnie, bez większych uchybień, a sztab był obsadzony przez ludzi, którzy dopiero uczą się tego  - chwalił w poniedziałek organizatorów szkoleń kom. Konrad Gajda z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w Warszawie. To specjalistyczna jednostka, skupiające wysokiej klasy fachowców znających doskonale problematykę zaginięć. Na bieżąco monitorują i analizują sprawy zaginięć osób prowadzone przez jednostki Policji w kraju. Komisarz Gajda podczas konferencji w Łomży przedstawiał także możliwości będącego w dyspozycji jednostki Mobilnego Centrum Wsparcia Poszukiwań. Podobny samochód na wyposażeniu ma także łomżyńska Grupa Ratownicza „Nadzieja”, który był wykorzystywany jako centrum dowodzenia poszukiwaniami. Ksiądz Kubeł, założyciel grupy z duma mówi, że jej ratownicy to profesjonaliści. Podkreśla jednak, że to wynik ciężkiej pracy,   działań, ćwiczeń i akcji poszukiwawczych, w których prowadzenie członkowie grupy angażują się do 2011 roku. 
- W tym roku zespoły GR Nadzieja 80 razy wyjeżdżały do poszukiwań osób zaginionych – mówił ks. Radosław Kubeł wskazując, że dla niego najbardziej dramatyczną była akcja podejmowana na początku marca w Ostrołęce. Wówczas na ternach podmokłych przy Narwi prowadzono działania poszukiwawcze po zaginięciu 34-letniej kobiety. - Działania były bardzo dramatyczne. Wiadomo było, że owa pani wybrała się na moczary w celach samobójczych, po zażyciu dużej ilości środków farmakologicznych. Akcja prowadzona była w skrajnie trudnych warunkach. Ratownicy brodzili w wodzie. Osoba została znaleziona przed północą, ale był krańcowo trudny dostęp. Nasz samochód terenowy zanurzył się na metr w wodzie – opowiadał ksiądz podkreślając, że finał był szczęśliwy.  - W ocenie lekarza z oddziału ratunkowego szpitala w Ostrołęce zostało tej pani kilkanaście minut życia kiedy udało nam się dostarczyć do szpitala, ale przeżyła i ku naszej wielkiej radości nie odniosła większych szkód na zdrowiu – dodawał. 

W trakcie poniedziałkowej konferencji w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży jej uczestnicy mówią także o doświadczeniach i możliwościach wykorzystanie do poszukiwań osób zaginionych psów służbowych policji osób i sprzętu Straży Granicznej oraz o problemach poszukiwań podwodnych.

240308092554.png

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę