Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Będą unijne dotacje na zakładanie nowych firm

Około 120 dotacji inwestycyjnych po około 23 – 24 tys. zł ma zostać udzielonych w subregionie łomżyńskim na zakładanie nowych firm. Zarząd Województwa przyznał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dla operatorów za pośrednictwem których pomoc ma trafić do przyszłych przedsiębiorców. W regionie łomżyńskim do trzech takich operatorów otrzyma w sumie 5,9 mln zł.

Operatorami w subregionie łomżyńskim zostali: Powiat Łomżyński, Uczelnia Jańskiego z siedzibą w Łomży oraz Wielkopolska Agencja Rozwoju. Wzięli oni udział w konkursie z działania 2.3 RPO - Wspieranie powstawania i rozwoju podmiotów gospodarczych. 

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego uczestnikami projektów mogą być osoby fizyczne od 30 roku życia, zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (z wyłączeniem osób, które posiadały aktywny wpis do CEIDG, były zarejestrowane, jako przedsiębiorcy w KRS lub prowadziły działalność gospodarczą na podstawie odrębnych przepisów w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu), zamieszkujące obszar województwa podlaskiego, będące bezrobotnymi, poszukującymi pracy1 lub nieaktywnymi zawodowo oraz jednocześnie znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy (osoby starsze po 50 roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnością, osoby długotrwale bezrobotne oraz osoby o niskich kwalifikacjach).
Maksymalna wysokość dotacji inwestycyjnej na osobę waha się od 23 tys. zł do 24,33 tys. zł. Poza tym wszystkim uczestnikom projektu, udzielane ma być także wsparcie pomostowe, przez okres 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. W jego ramach przedsiębiorca otrzymuje: wsparcie finansowe - przez pierwsze 6 m-cy (do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku ogłoszenia konkursu), na niezbędne wydatki związane z prowadzeniem bieżącej działalności gospodarczej (w pierwszej kolejności na obowiązkowe opłaty publiczno-prawne – ZUS, następnie na inne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej opłaty typu czynsz, prąd, opłaty za usługi księgowe itp.); kolejne 6 m-cy: pokrycie opłat publiczno – prawnych (ZUS); oraz specjalistyczne wsparcie towarzyszące. To indywidualne i grupowe doradztwo w zakresie zasad przedsiębiorczości, prowadzenia własnego biznesu, doradztwo inwestycyjne, w zakresie podejmowania/wdrażania działań innowacyjnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę