Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Kłamca lustracyjny stracił mandat radnego

Komisarz Wyborczy w Łomży stwierdził wygaśnięcia mandatu radnego Rady Gminy Grajewo wybranego z listy PSL. Wcześniej zapadł prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku, który uznał go za kłamcę lustracyjnego. Radny kandydując w 2010 roku złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, zatajając w nim fakt współpracy w charakterze tajnego współpracownika ze Służbą Bezpieczeństwa, a sąd jako karę orzekł wobec niego utratę prawa wybieralności na okres 3 lat i zakaz pełnienia funkcji publicznej na 3 lata.

Mandat radnego gminy Grajewo stracił Jan Nitkowski. Ma 56 lat, a na radnego tej gminy wybierany był już pięć razy - na kadencje: 1994 - 1998, 1998 – 2002, 2002 – 2006, 2010 – 2014 i 2014 – 2018. Fałszywe oświadczenie lustracyjne złożył 14 października 2010 roku, ale wyrok sądu zapadł dopieroi 7 lat później. Wyrok Sądu Okręgowego w Białymstoku stał się prawomocny i 28 listopada 2017 r. wpłynął do Komisarza Wyborczego w Łomży. Zgodnie z prawem, komisarz w ciągu 14 dni od daty otrzymania prawomocnego orzeczenia, postanawia o wygaśnięciu mandatu radnego. Takie postanowienie Komisarz Wyborczy w Łomży wydał w poniedziałek 4. grudnia. Radny z Grajewa stracił mandat z powodu utraty biernego prawa wyborczego.
Zgodnie z art. 384 § 1 Kodeksu wyborczego na postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu, zainteresowanemu przysługuje skarga do sądu administracyjnego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Skargę wnosi się za pośrednictwem Komisarza Wyborczego w Łomży.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę