Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Karty kredytowe – jasne i ciemne strony życia na kredyt

Karta kredytowa jest narzędziem, które jak każde, ma swoje dobrej i złe strony. Jest bronią obosieczną – w rękach nieodpowiedzialnej i lekkomyślnej osoby może doprowadzić do pułapki finansowej i nadmiernego zadłużenia. Może też stanowić swoisty wentyl bezpieczeństwa w gorszym okresie. Jakie są zasadnicze wady i zalety tego rozwiązania, tak chętnie udzielanego przez banki?

 

Karta kredytowa – najważniejsze wady, o których trzeba pamiętać

Zasadniczą wadą tego rodzaju kredytu jest wysoka rzeczywista stopa procentowa, która zazwyczaj wynosi od 10 do 12%, jest więc jedną z najdroższych pożyczek na rynku. Jest to ogromny minus tego rozwiązania. Nie będzie on jednak odczuwalny dla osób, które na bieżąco spłacają swoje zobowiązania.

Eksperci nie polecają też wypłacania gotówki z bankomatów za jej pomocą – karta kredytowa służy do transakcji bezgotówkowych.

Kolejnym minusem tego rodzaju płatności jest to, że karta kredytowa wyrabia w nas złe nawyki – najpierw kupujemy towar, na który nas nie stać, by następnie spłacać swoje zadłużenie, gdy środki spłyną wreszcie na nasze konto.

Jeżeli karta kredytowa z pewnych względów nam nie odpowiada, wtedy warto rozważyć inne metody sfinansowania własnych wydatków, na przykład opcję pożyczki na oświadczenie według bezpiecznechwilowki.pl.

Nie taki diabeł straszny, czyli o zaletach kart kredytowych

Karty kredytowe mają również szereg zalet. Przede wszystkim oferują szybkie pieniądze od ręki. Dzięki nim, możemy łatwo zaciągnąć pożyczkę na nasze zakupy, w sytuacji, gdy akurat nie dysponujemy wolnymi środkami. Zaletą karty kredytowej jest możliwość pożyczenia pieniędzy bez ponoszenia dodatkowych kosztów, jednak tylko wtedy, gdy będziemy w stanie spłacić swoje zadłużenie w określonym przez bank terminie. Zazwyczaj jest to od 54 do 60 dni. Niektóre z placówek, w ramach promocji, oferują kilka lub nawet kilkanaście miesięcy bez odsetek.

Karta kredytowa może być też przydatna w sytuacji, gdy mamy nieregularne przychody, na przykład pracujemy zleceniowo i musimy poczekać na przelew od pracodawcy. Wtedy, dzięki karcie, możemy na bieżąco regulować swoje zobowiązania finansowe.

Posiadanie karty wiąże się z szeregiem dodatkowych korzyści, na przykład rabatów i punktów zakupowych, które można wymieniać na nagrody.

Karta kredytowa może być też dla nas kołem ratunkowym w sytuacji, gdy nagle potrzebujemy większej kwoty pieniędzy na nieoczekiwany wydatek, a nie mamy własnych oszczędności. Wówczas możemy szybko podjąć pieniądze, bez konieczności udawania się do banku czy do znajomych po pożyczkę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę