Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

Wolontariusze Caritas przyjaciółmi człowieka i Miłości

Wolontariusze Caritas Diecezji Łomżyńskiej to około 10 000 ludzi od Wyszkowa, Ostrowi Maz. i Ostrołęki przez Łomżę po Płonkę Kościelną, Myszyniec i Tykocin. Do pokojowej armii młodych ludzi dobrego serca i dobrej woli, organizujących zbiórki żywności, kwesty i akcje charytatywne na rzecz ubogich rodzin, dołączyła teraz trójka 7-klasistek ze Szkoły Podstawowej nr 10 imienia Jana Pawła II, które debiutancki chrzest sprawności, dyscypliny i życzliwości przeszły w... szatni II LO, gdzie przyjęły około 200 kurtek i płaszczy od uczestników spotkania z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy oraz Światowego Dnia Ubogich. - Pani Asia Siwik opowiadała nam, jak było w poprzednich latach działalności Caritas, i uznałyśmy, że zamiast tracić czas na leniuchowaniu, można zaangażować się społecznie – uchyla rąbka motywacji sympatyczna Paulina Kropiewnicka, dzieląca się radością z koleżankami: Julią Kochanowską i Olą Żebrowską.

Paweł Szymański z kl. 1. „Ekonomika” w rozpiętej kurtce i białej koszuli czeka przed ponad 100-letnim gmachem II LO od strony pl. Kościuszki. Wychowanek Krzysztofa Domalewskiego będzie śpiewał w finale konkursu szkolnych kół Caritas ph. „Święta Teresa od Dzieciątka Jezus – dzieje Białego Kwiatka”. Będzie mógł wcześniej usłyszeć, jak dyrektor Caritas ks. Andrzej Mikucki mówi ze sceny w Auli im. Hanki Bielickiej (1915 – 2006) o mszy św., podczas której biskup łomżyński Janusz Stepnowski nauczał, że posługa miłosierdzia wpisuje się w życie każdego z nas przez dzieła charytatywne. Podziękował obecnym na sali dziesiątkom nauczycieli, wychowawców, opiekunów, sióstr zakonnych i księży „za to, że kształtujecie młode pokolenie. To Wy formujecie osoby, które przejmą od nas pałeczkę czynienia dobra”. Wśród wymienionych dzieł znalazły się, m.in., 3 zbiórki żywności przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą i wakacjami, by można było wyżywić – jak tego lata – ponad 3 tysiące dzieci i nastolatków na koloniach pod opieką (społecznie czyli bezpłatnie) ok. 160 nauczycielek i nauczycieli. Oni także usłyszeli podziękowania za czas, empatię i poświęcenie.

Pozdrowienia uczestnikom spotkania przekazali, m.in., poseł Lech A. Kołakowski (PiS), członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski i starosta łomżyński Elżbieta Parzych. Ksiądz dyrektor dostał w prezencie na niedawne imieniny kosz słodyczy i intonowane przez ks. Grzegorza Kierskiego z Zambrowa „życzymy, życzymy i zdrowia, i szczęścia, i błogosławieństwa przez Serce Maryi”, po czym głos zabrał wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski, dziękując wolontariuszom za dobre serca, życzliwość, bezinteresowną pomoc. Słuchali tego zainteresowani pochwałą dla Caritas. Stowarzyszenie po raz 24. zaczęło Wigilijne Dzieło Pomocy Caritas symbolicznym światłem świec.


Dobrzy, życzliwi i pomocni sobie nawzajem

Co znaczy Caritas...? - zastanawiali się koledzy sportowcy i ministranci z Szumowa. „Pomoc” - to pierwsze skojarzenie na biały napis na czerwonych koszulkach. „Miłość” - poprawia ich znajomość łaciny koleżanka na korytarzu. 13-letni Jakub „Jasiu” Jasionek jest piłkarzem, 15-letni Adam Kos – również pływakiem, tenisistą stołowym i ziemnym oraz biegaczem. Dlatego mogli umiejętnościami dzielić się z dziećmi na zimowiskach i koloniach Caritas - „Jasiu” 4 razy, „Szybki” dwa. Wiedzą, że dobro można dziś czynić różnie i zależnie od potrzeb i sytuacji: pomagając w domu, rodzeństwu w odrabianiu lekcji, zwracając uwagę na ludzi z trudnościami, których dotknęło nieszczęście. Obaj są w szczęśliwym położeniu: najbliższej rodziny żadnego z nich nie dotknęły dramaty ni tragedie. Ale zdają sobie sprawę, że los bywa przewrotny: w jednej chwili karta może się odwrócić. Chwalą obaj współpracę z wicedyrektor Anną Dąbrowską, opiekunką zespołu, chwalą proboszcza i kościelnego w Szumowie za prowadzenie zbiórek do puszek po mszach św. na misje w biednych krajach Afryki.

Chłopcy działają w jednym ze 153 szkolnych i parafialnych kół Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Na sali są opiekunki: Maria Dąbrowska z liczącego 56 wolontariuszy koła Gimnazjum w Nowogrodzie i Zofia Rogińska z 14-osobowego koła Caritas SP w Miastkowie. Podkreślają wartość wolontariatu we współpracy ze środowiskiem lokalnym, gminą, ośrodkiem kultury, parafią, co pozwala młodym czerpać dobre wzory z postępowania dorosłych, jak Pani Maria od rodziców. - Mnie mama uczyła, że lepiej dawać niż brać – uśmiecha się Pani Zofia. Jedna jest nauczycielką wf, druga nauczycielem bibliotekarzem, łączy je serdeczna znajomość i owocna działalność. W zdrowym ciele zdrowy duch Miłości... Dyrektor II LO Jolanta Kossakowska trzyma w ręce czerwoną świecę z białym krzyżem i nazwą Caritas, oświetlającą nadzieją, że możemy być dobrzy, życzliwi i pomocni sobie nawzajem.

 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę