Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Po ponad stu latach kamienica odzyska dawny blask?

To może być jedna z ciekawszych i ładniejszych kamienic w Łomży. Budynek na rogu ulic Polowej i Wojska Polskiego powstał na początku XX wieku, i składa się z dwóch kamienic czynszowych o wystroju eklektycznym. Budynek znajduje się w ewidencji zabytków, a jego wygląd zewnętrzny jest przedmiotem ochrony prawnej. Tyle tylko, że od lat nieodnawiany bardziej szpeci niż zdobi okolicę. Teraz jest szansa, aby to się zmieniało. Urząd Miejski ogłosił przetarg na remont jego elewacji. Mają być odtworzone zdobiące kamienicę detale architektoniczne i balkony.

Zabytkowy budynek przy ul. Woj. Polskiego 15/17, to obiekt o trzech kondygnacjach nadziemnych, podpiwniczony, o konstrukcji tradycyjnej murowanej. Mieści się w nim 21 mieszkań. Od kilku lat władze miasta planują jego remont wraz z gruntowną termomodernizacją, ale ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia szacowane na ok. 4,5 mln zł uzależniano jego przeprowadzenie od pozyskania środków zewnętrznych. Niestety wniosek o wsparcie z środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego remontu tej kamienicy, oraz dwóch innych znajdujących się po drugiej stronie ulicy Polowej, przepadł wiosną tego roku. Teraz władze miasta ogłosiły przetarg na wybór wykonawcy, który wykonałby szybki remont elewacji - robót remontowo-konserwatorskich i termomodernizacyjnych ścian zewnętrznych tego budynku, osuszenie fundamentów i komórek stojących na podwórzu kamienicy. Koszty prac mają być pokryte z środków budżetu miasta. Zgodnie z oczekiwaniem urzędników prace należy wykonać najpóźniej do 29 czerwca 2018 r. Jeśli to się uda budynek, przynajmniej wizualnie, odzyska dawną świetność na jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży.

Ciekawostką jest to, że kamienica ta stała się bohaterką jednej z kart pocztowych z Łomży z 1910 roku. Dziś ta pocztówka sprzedawana jest w internecie za 150 zł.

Foto:
Foto: Projekt renowacji elewacji kamienicy od strony ul. Polowej
Foto: Projekt renowacji narożnika kamienicy
Foto: Projekt renowacji elewacji kamienicy od strony ul. Wojska Polskiego
Foto: Pocztówką z 1910 roku z kamienicą przy ulicy Szosowej (dziś narożnik ulic Wojska Polskiego i Polowej)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę