Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

MPEC: rezygnacja z wyłączeń nocnych ciepłej wody prowadzi do samych korzyści

- Z punktu widzenia MPEC-u, z radością przyjąłbym informację o decyzji nie wyłączania pomp recyrkulacyjnych w zasobach budownictwa wielorodzinnego, które korzystają z naszych usług – mówi Radosław Żegalski, prezes MPEC Łomża komentując decyzje władz Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o przeprowadzeniu ankiety wśród mieszkańców na temat wyłączania nocą ciepłej wody w blokach. Jego zdaniem na obecnym systemie, gdy dopływ ciepłej wody do kranów wyłączany jest na kilka nocnych godzin tracą wszyscy i mieszkańcy i spółka ciepłownicza.

- Obecny stan rzeczy powoduje duże zakłócenia w pracy ciepłowni jak też w sieciach ciepłowniczych. W czasie wyłączenia nocnego i włączenia w tym samym czasie setek pomp recyrkulacyjnych, dochodzi do nagłych zmian przepływu nośnika ciepła, później jego przegrzewu – mówi prezes Radosław Żegalski. - Wszystkie te niepożądana zjawiska powodują zwiększenie strat ciepła na przesyle. Tym samym wpływa to na wzrost cen ciepła. Oszacowane przez ŁSM oszczędności z tytułu nocnych wyłączeń w postaci ok. 1 zł na lokal miesięcznie nie pokrywają wartości strat związanych z tym zjawiskiem, jakie nasze Przedsiębiorstwo musi wkalkulować w cenę ciepła. Z matematycznego punktu widzenia wartość korzyści i strat – bilansuje się, a rezygnacja z wyłączeń nocnych prowadzi do samych korzyści - większego komfortu życia dla mieszkańców, a dla MPEC- u korzyść w postaci płynnej, niezakłócanej, oszczędnej pracy systemu ciepłowniczego.

Przypomnijmy ŁSM – największa spółdzielnia mieszkaniowa w Łomży – rozpoczęła ankietowanie mieszkańców w kwestii stosowanego od lat wyłączania o północy na cztery godziny w bolkach spółdzielni pomp recyrkulacyjnych zapewniających dopływ ciepłej wody do kranów. Od początku wywoływało to wiele kontrowersji wśród mieszkańców, bo nocny prysznic mógł być tylko zimny, a mimo to kręcił się licznik ciepłej wody. Dotychczas tłumaczono, że takie działania powodują obniżenie kosztów zużycia ciepła, ale ostatnie przedstawiane przez władze ŁSM wyliczenia wskazują, że oszczędności te są tylko symboliczne - około 50 zł oszczędności dla budynku czteroklatkowego (45 lokali), i około 120 zł oszczędności dla budynku dziewięcioklatkowego (100 lokali). 

W poniedziałek do mieszkańców ŁSM mają być dostarczone ankiety z pytaniem: Czy jest Pani / Pan za całodobowym włączeniem cyrkulacji ciepłej wody użytkowej w Państwa budynku? W wolnym „tłumaczeniu” oznacza to czy ciepła woda ma być dostępna przez cała noc, czy nie – czyli tak jak jest obecnie. Wyniki ankiety mają być przygotowane dla każdego bloku osobno i od ich wyników będzie zależało czy w danym bolku nocą będzie ciepła woda czy też jej nie będzie. Zdecydować ma większość mieszkańców poszczególnych bloków, przy czym ważne jest to, że chcący zmiany stanu obecnego powinni je wypełnić i dostarczyć do biura Administracji Osiedla, obsługującej dany budynek (Administracja Osiedla Centrum – ul. Bernatowicza 6, Administracja Osiedla Jantar – ul. Wyszyńskiego 8, Administracja Osiedli Górka Zawadzka i Konstytucji – ul. Konstytucji 3 Maja 2) w przeciwnym razie pozostanie tak jak jest. Niedostarczenie wypełnionej ankiety będzie równoznaczne z akceptacją dotychczasowych zasad, to jest wyłączenia cyrkulacji c.c.w.u. w godzinach 0:00 – 4:00.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę