sobota, 07 grudnia 2019 napisz DONOS@

Kapliczka Św. Piotra w Jeziorku znowu jest jak nowa

Według inskrypcji umieszczonej na tablicy żeliwnej wmurowanej w jej przednią ścianę, pochodzi z 1852 roku i została ufundowana przez Piotra i Rozalię Kowalewskich. Kapliczka Św. Piotra dzierżącego klucze do Nieba w Jeziorku dla mieszkańców miejscowości jest bardzo ważna dlatego na jej remont postanowiono przeznaczyć fundusz sołecki. Nim odzyskała dawny blask dobre serca okazało wiele osób.

Kapliczka Św. Piotra w Jeziorku. (fot. Gmina Piątnica)
Kapliczka Św. Piotra w Jeziorku. (fot. Gmina Piątnica)

Historię renowacji zabytkowej kapliczki opisują pracownicy Urzędu Gminy Piątnica. Z uwagi na ważką wartość obiektu: zabytkową, kulturową, religijną i społeczną władze gminy uznały przedmiot dążeń mieszkańców za godny wsparcia i zaangażowania posiadanych sił i środków. Realizacja przedsięwzięcia wymagała przeprowadzenia wielu procedur, gdyż w momencie jego zgłoszenia do realizacji w 2017 roku w ramach funduszu sołeckiego, wyodrębnionego z budżetu Gminy Piątnica, grunt pod kapliczką był własnością osób prywatnych. Jednakże dobra wola wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób miały styczność ze sprawą, doprowadziła do sfinalizowania restauracji zabytku. Właściciele rzeczonej nieruchomości – Państwo Teresa i Krzysztof Zejer, przebywający od lat poza granicami kraju, zgodzili się na podział swojej nieruchomości i stawili się osobiście 19 kwietnia 2017 r. przed notariuszem by przenieść nieodpłatnie na rzecz Gminy Piątnica własność 9 m2 gruntu znajdującego się pod kapliczką i wokół niej, które Wójt – Krzysztof R. Kozicki nabył do gminnego zasobu nieruchomości. Notariusz – Tomasz Poreda zapoznawszy się z celem sporządzenia aktu notarialnego – zrezygnował z wynagrodzenia jakie otrzymałby za sporządzenie aktu notarialnego i pobrał za tę czynność dosłownie symboliczną kwotę - 1,00 złoty. Wszystkie procedury, w tym wyłonienie wykonawcy prac restauracyjnych oraz poniesienie kosztów remontu, zabezpieczyła Gmina Piątnica.
- Dziś znowu cieszy oczy przejeżdżających zadbana kapliczka, w której figura Św. Piotra dzierżącego klucze do Nieba, która uzyskała po konserwacji zupełnie nowy dla współczesnych wygląd, mimo że – pierwotny, przypomina stare prawdy chrześcijańskiej wiary – czytamy na stronie internetowej gminy Piątnica, gdzie jest też podziękowanie wszystkim osobom, które bezinteresownie wniosły wkład w doprowadzenie kapliczki do obecnego stanu, za ich dobrą wolę.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę