Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kapliczka Św. Piotra w Jeziorku znowu jest jak nowa

Główne zdjęcie
Kapliczka Św. Piotra w Jeziorku. (fot. Gmina Piątnica)

Według inskrypcji umieszczonej na tablicy żeliwnej wmurowanej w jej przednią ścianę, pochodzi z 1852 roku i została ufundowana przez Piotra i Rozalię Kowalewskich. Kapliczka Św. Piotra dzierżącego klucze do Nieba w Jeziorku dla mieszkańców miejscowości jest bardzo ważna dlatego na jej remont postanowiono przeznaczyć fundusz sołecki. Nim odzyskała dawny blask dobre serca okazało wiele osób.

Historię renowacji zabytkowej kapliczki opisują pracownicy Urzędu Gminy Piątnica. Z uwagi na ważką wartość obiektu: zabytkową, kulturową, religijną i społeczną władze gminy uznały przedmiot dążeń mieszkańców za godny wsparcia i zaangażowania posiadanych sił i środków. Realizacja przedsięwzięcia wymagała przeprowadzenia wielu procedur, gdyż w momencie jego zgłoszenia do realizacji w 2017 roku w ramach funduszu sołeckiego, wyodrębnionego z budżetu Gminy Piątnica, grunt pod kapliczką był własnością osób prywatnych. Jednakże dobra wola wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób miały styczność ze sprawą, doprowadziła do sfinalizowania restauracji zabytku. Właściciele rzeczonej nieruchomości – Państwo Teresa i Krzysztof Zejer, przebywający od lat poza granicami kraju, zgodzili się na podział swojej nieruchomości i stawili się osobiście 19 kwietnia 2017 r. przed notariuszem by przenieść nieodpłatnie na rzecz Gminy Piątnica własność 9 m2 gruntu znajdującego się pod kapliczką i wokół niej, które Wójt – Krzysztof R. Kozicki nabył do gminnego zasobu nieruchomości. Notariusz – Tomasz Poreda zapoznawszy się z celem sporządzenia aktu notarialnego – zrezygnował z wynagrodzenia jakie otrzymałby za sporządzenie aktu notarialnego i pobrał za tę czynność dosłownie symboliczną kwotę - 1,00 złoty. Wszystkie procedury, w tym wyłonienie wykonawcy prac restauracyjnych oraz poniesienie kosztów remontu, zabezpieczyła Gmina Piątnica.
- Dziś znowu cieszy oczy przejeżdżających zadbana kapliczka, w której figura Św. Piotra dzierżącego klucze do Nieba, która uzyskała po konserwacji zupełnie nowy dla współczesnych wygląd, mimo że – pierwotny, przypomina stare prawdy chrześcijańskiej wiary – czytamy na stronie internetowej gminy Piątnica, gdzie jest też podziękowanie wszystkim osobom, które bezinteresownie wniosły wkład w doprowadzenie kapliczki do obecnego stanu, za ich dobrą wolę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę