Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Emeryci zmniejszyli bezrobocie do rekordowych poziomów

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy Łomży na koniec października wynosiła 3862 osoby. To o blisko tysiąc mniej niż przed rokiem i o 177 osób mniej niż w końcówce września. Urząd pracy podaje, że spadek bezrobocia w październiku jest m.in. wynikiem obniżenia wieku emerytalnego, co skutkowało pozbawieniem statusu bezrobotnego mężczyzn powyżej 65 roku życia i kobiet powyżej 60 roku życia.

Do łomżyńskiego zatrudniaka przez październik zgłosiło się 592 nowych bezrobotnych, w tym  519 nie posiadało prawa do zasiłku. W tej grupie było 26 osób wracających z pracy za granicą – niemal co drugi z Niemiec. W tym samym miesiącu z rejestrów PUP wykreślono 769 osób bezrobotnych, przy czym 322 osoby dlatego, że podjęły pracę. To o 54 osoby mniej niż we wrześniu. 
Z komunikatu PUP wynika, że wśród osób skreślanych z rejestrów bezrobotnych było także m.in. 78 stażystów, 45 pracowników do 30 roku życia za których zatrudnienie urząd refundował wydatki pracodawcom, 19 osób skierowanych do robót publicznych i prac interwencyjnych czy 5 osób podjęło pracę w ramach bonu na zasiedlenie, czyli otrzymali pieniądze za znalezienie sobie pracy co najmniej 80 km dalej. 
Spadek liczby bezrobotnych w Łomży spotęgowało wykreślenie z rejestru osób, które w związku z ustawowym obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku mogły zostać emerytami. Z tej przyczyny urzędnicy z łomżyńskiego PUP wykreślili aż 116 osób. W efekcie w mieście spadła stopa bezrobocia do poziomów dotychczas nigdy nie notowanych. Według wyliczeń PUP na koniec października 2017 dla miasta Łomży stopa bezrobocia wyniosła 9,6%, wobec 10,4% miesiąc wcześniej. Dotychczas tym rekordem był wynik z września i października 2008 roku. Wówczas stopa bezrobocia dla miasta Łomży była szacowana na poziomie 9,9%. Warto zaznaczyć, że wtedy liczba bezrobotnych w Łomży wynosiła 2192 osób, a teraz jest ich więcej - 2271 osób.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę