Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

500+ się spóźni

W Łomży miesięcznie po 500 zł wypłacane było na ponad 6 400 dzieci. Składane w ubiegłym roku wnioski zapewniały wypłatę świadczeń do końca września tego roku. Aby nadal korzystać z „500+” konieczne jest ponowne złożenie wniosku, przy czym – jak zapewniało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - „wniosek złożony w sierpniu zapewni ciągłość świadczenia” - czyli wypłatę pieniędzy za październik w październiku. Okazuje się, że w Łomży wcale tak być nie musi. Według danych ratusza z środy – dotychczas wydano około 2500 nowych decyzji o przyznaniu świadczenia, a na rozpatrzenie oczekuje jeszcze ponad 1700 wniosków, przy czym 757 z nich to wnioski z sierpnia.

Jeszcze w sierpniu rząd, ale także władze miasta zapewniały, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o nowe „500+” w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. Przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc październik nastąpi do 31 października tego roku. Aby pieniądze mogły popłynąć na konta rodzin w Łomży, poza złożonym przez nie wnioskiem, potrzebne jest jeszcze jego rozpatrzenie i decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia. I okazuje się, że z tym jest problem.
- Na dzień dzisiejszy przyjęliśmy 4 224 wnioski na nowy okres świadczeniowy – informował w środę po południu Grzegorz Daniluk z ratusza. - Wydaliśmy 2 501 decyzji, z czego 2 442 o przyznaniu świadczenia. Na rozpatrzenie oczekuje jeszcze 1723 wnioski, w tym 757 z miesiąca sierpnia. 
Daniluk podaje, że obecnie przy rozpatrywaniu wniosków na świadczenia wychowawcze w ramach Rządowego Programu Rodzina 500+ pracuje 10 pracowników zatrudnionych w Referacie Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Urzędu Miejskiego w Łomży, ale szanse, aby zgodnie z „gwarancją” jeszcze w  tym miesiącu 500+ trafiło na konta wnioskodawców są znikome.
- Wnioski, które zostały do rozpatrzenia z miesiąca sierpnia, po wydaniu decyzji, zostaną niezwłocznie przekazane do wypłaty, tak aby świadczeniobiorcy otrzymali je najpóźniej w terminie 7 dni od otrzymania decyzji – podaje Daniluk.
Miejscy urzędnicy zapewniają, że nie ma obaw, że świadczenia przepadną. Jeszcze do końca października można składać wnioski, aby otrzymać pieniądze za nowy okres świadczeniowy. Przelewy będą później, ale z wyrównaniem. Dopiero w przypadku złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę