Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 07 czerwca 2023 napisz DONOS@

Czekają na emerytury

- Jeśli ktoś wniosek o przyznaniu emerytury złożył we wrześniu, jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy, ZUS i tak ma na wydanie decyzji 30 dni, liczone od 1 października - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. W białostockim Oddziale ZUS do 20 października wydanych zostało 3 146 decyzji przyznających emerytalnych. - 604 osób, które je otrzymały, nadal kontynuuje zatrudnienie, dlatego ich emerytury zostały zawieszone do czasu rozwiązania stosunku pracy. Prawdopodobnie część z tych osób złożyła już wypowiedzenia i czeka na rozwiązanie umowy o pracę. Gdy dostarczą do ZUS świadectwo pracy, zostanie podjęta wyplata zawieszony dotąd świadczeń – dodaje Krupicka.

Z informacji ZUS wynika, że w przypadku pozostałych osób, które otrzymały decyzje o przyznanej emeryturze, powinny one otrzymać już także pierwsze wypłaty. Większość emerytów wybierało przelewy na konta, ale blisko co czwarty nowy emeryt woli, ale pieniądze przyniósł mu listonosz.

Średnia wysokość emerytury dla osób przechodzących na nią w obniżonym wieku emerytalnym wynosi w Oddziale w Białymstoku 1 567,41 zł brutto dla kobiet, a dla mężczyzn – 2 466,05 zł. Emerytury te są niższa od wysokości średniej krajowej, które dla kobiet wynosi 1 627,11 zł, a dla mężczyzn 2 791,24 zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę