Nikt nie chciał rozbierać zbudowanych przed rokiem kręgów

Żadna oferta nie wpłynęła na ogłoszony przez miasto przetarg na wykonanie robót budowlanych i dostawę wyposażenia na terenie Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży. To jeden z czterech przetargów jakie miasto ogłosiło w związku realizacja projektu rewitalizacji. Jego zakres jest największy obejmuje m.in. dobudowę alejek spacerowych, toalety, budowę instalacji wodociągowej do podlewania roślin, monitoring, dostawę ławek i koszy na śmieci, ale przede wszystkim budowę fontanny i tężni. Te mają stanąć w miejscach, gdzie przed rokiem te same władze miasta kazały zbudować wielkie brukowane koła. Teraz one i część prowadzący do nich alejek muszą zostać rozebrane.
W jednym z tych kół - w tym w samym środku tzw. Ogrodu Papieskiego, gdzie znajdują się wielkie granitowe płyty na których mają być wyryte najważniejsze myśli patrona parku św. Jana Pawła II – ma zostać zbudowana fontanna - bez burt, w płaszczyźnie posadzki. Zgodnie z opisem zamówenia wykonana ma być w postaci okrągłej żelbetonowej niecki o średnicy 7 metrów w formie schodów, w której zmieści się 7500 litrów wody. Stopnie i dno niecki fontanny wyłożone zostaną białą, nieregularnie półprzejrzystą mozaiką szklaną (szkło „mrożone”). Powierzchnia górna najwyższego stopnia (krawędź niecki) wykonana zostanie z elementów z białego granitu (lub kwarcytu) wyniesionych 5 cm powyżej powierzchni placu. Woda w fontannie ma tryskać w górę na wysokość nawet 9 metrów i ma być oświetlany przez zespół 4 reflektorów podwodnych wykonanych z mosiądzu i stali szlachetnej, rozmieszczonych symetrycznie wokół dyszy centralnej. W dnie i w ściankach pionowych stopni fontanny zaprojektowano kostki świecące LED 12x12 cm – 36 szt.. W dnie fontanny kostki tworzą świecący białym światłem „kryształ” z 6 kostek LED.
Drugie wielki granitowe koło, po przeciwnej stronie przecinającej park „starej” alejki papieskiej, ma zastąpić tężnia solankowa. Będzie to znacznie większy obiekt niż fontanna. Jej średnica to 15 metrów, a wysokość prawie 6 metrów. Główna konstrukcja tężni zostanie wykonana z drewna iglastego – świerkowego i wypełniona zostanie gałązkami brzozowymi. Także przekrycie dachowe wykonane będzie z deszczułek drewnianych, ale musi ona być posadowiona na żelbetonowej konstrukcji, a gdzieś w pobliżu musi zostać ukryty zbiornik na solankę o pojemności 20 tysięcy litrów. To właśnie z niego na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki brzozowe podawana będzie, za pośrednictwem instalacji wodociągowej i pomp, solanka o stężeniu ok. 3,5%, która następnie będzie spływać rynną z górnej strefy konstrukcji po gałązkach. Tak rozprowadzona solanka, skapująca z dużej wysokości, podlega intensywnemu parowaniu wytwarzając intensywny aerozol. Tężnia solankowa nasyca powietrze jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów jak magnez, sód, potas, żelazo i innych. Powstały aerozol odznacza się szczególnymi walorami zdrowotnymi, a wokół tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorium.