Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@
tekst płatny

Wideorejestratory coraz popularniejsze. Dlaczego?

Wideorejestratory stały się ostatnimi laty bardzo popularne. Skąd jednak wziął się ich fenomen? Jak wybrać odpowiednie urządzenie? Jak zyskać pewność, że używamy go w sposób legalny?

Choć jeszcze kilka lat temu należały do rzadkości, dziś każdego dnia w internecie pojawia się ich co najmniej kilka tysięcy. Filmy z samochodowych kamer publikowane są z różnych przyczyn. Niektórzy kierowcy umieszczają je na YouTube i innych portalach ku przestrodze, nagrywając drogowe kolizje i okoliczności je poprzedzające. Inni piętnują w ten sposób nieprzemyślane zachowanie innych użytkowników dróg, nie brakuje też kierowców, którzy chcą pochwalić się własną, nie zawsze bezpieczną jazdą.

Niezależnie od tego, w jakim celu ich używamy, jedno jest pewne – kamery samochodowe stały się nieodłącznym elementem wyposażenia naszych aut. Stosują je dziś bowiem nie tylko policjanci czy firmy transportowe, ale też coraz więcej „zwykłych” użytkowników dróg. Do czego jednak mogą przydać się wykonane za ich pomocą nagrania? Na co zwrócić uwagę przy wyborze wideorejestratora? I, co najważniejsze, co o ich użyciu mówi prawo?

Wideorejestrator. Czemu warto?

Filmy z samochodowego wideorejestratora mogą przydać się w wielu sytuacjach. Zazwyczaj takie urządzenie kupujemy po to, by nagrania przedstawić w sądzie jako dowód naszej (lub innego użytkownika drogi) niewinności. To jednak, czy sędzia uzna je w sprawie nie jest tak oczywiste jak mogłoby się wydawać i zależy od wielu czynników, o czym szczegółowo piszemy kilka akapitów dalej. Na byciu ewentualnym dowodem w sądzie zastosowania tego typu filmów wcale się jednak nie kończą.

Mogą bowiem być wykorzystane także jako materiał do szlifowania swoich umiejętności. Analizując daną trasę po fakcie łatwiej będzie nam wychwycić ewentualne niedociągnięcia i stwierdzić, przez co nasza jazda jest nie dość bezpieczna i efektywna. Dzięki temu w dłuższej perspektywie możemy zmniejszyć wydatki związane z zakupem paliwa, ograniczyć ryzyko wypadków i sprawić, że na miejsce dotrzemy bez zbędnej straty czasu. Nie wspominając już o pamiątkowej wartości, jaką po latach zyskają nagrania, dzięki którym kształtowaliśmy swoją wiedzę i prowadzeniu auta.

Jak wybrać najlepszy wideorejestrator?

To, czy działanie wideorejestratora nas zadowoli, zależy od różnych czynników. Kluczowy jest kąt nagrywania – im jest on większy, tym większy obszar obejmie nagranie wykonane daną kamerą. Zdecydowana większość rejestratorów wyposażona jest w obiektyw z kątem nagrywania 120 stopni. Budżetowe modele oferują zaś kąt 100 stopni, podczas gdy w najlepszych kamerach może on być aż o 50 stopni większy. Poza tym dostępne są także (między innymi na stronie www.visiontrack.com) systemy umożliwiające synchronizację obrazu z kilku kamer.

Równie ważna jest też możliwość nagrywania nocą. Jeśli urządzenie oferuje taką funkcję, powinno być wyposażone w diody podczerwieni oraz radzić sobie ze światłem latarni oraz reflektorów samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka. Pamiętajmy jednak, że nawet te funkcje nie zagwarantują wysokiej jakości filmów wykonanych po zmierzchu, a tylko czytelność obszaru bezpośrednio przed maską auta.

Poza tym warto też dowiedzieć się, czy dany rejestrator daje nam możliwość korzystania z kart pamięci o dużej pojemności (od 16 GB) oraz czy jest wyposażone we własny akumulator i moduł GPS. Ten ostatni szczególnie przydatny okaże się w razie kolizji, bo współrzędne miejsca zdarzenia mogą być dodatkowym dowodem dla sądu.

Samochodowy wideorejestrator a prawo

O ile ten zdecyduje się włączyć film do materiału dowodowego. Nie jest bowiem do tego zobowiązany, bo wciąż nie ustalono prawnego statusu takich materiałów, więc w podobnych sprawach zapadają różne decyzje. Status ten jest tym bardziej niepewny, że wątpliwości co do ich legalności zgłosił sam GIODO, który zobowiązał osoby przechowujące filmy z samochodowych kamer do zapewnienia im ochrony takiej samej, jak pozostałym danym osobowym. Dlatego z możliwością wejścia w konflikt z prawem muszą liczyć się wszyscy ci, którzy opublikują je w internecie.

240308092554.png
JJS
cz, 12 października 2017 08:32
Data ostatniej edycji: cz, 12 października 2017 08:34:20

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę