Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@

Jak wypełnić formularz PIT-37

Większość osób pracujących w Polsce ma obowiązek złożenia swojego zeznania finansowego na formularzu PIT-37. Deklarację należy przesłać do urzędu skarbowego do 30 kwietnia każdego roku, za poprzedni roku podatkowy. Jak więc przystąpić do pracy i wypełnić ten dokument?

Po pierwsze: zacznij już teraz i zagwarantuj sobie spokój

Doradzamy rozpoczęcie pracy z formularzem jak najwcześniej. PIT-11 otrzymamy od pracodawcy do końca lutego, więc pozostają dwa miesiące na wypełnienie i złożenie zeznania. Wcześniejsze zabranie się do uzupełnienia deklaracji pozwala zachować spokój, gwarantuje czas na ponowną weryfikację i umożliwia ewentualne uzyskanie pomocy w przypadku pytań czy wątpliwości. Jeżeli PIT-37 wypełnimy wcześniej, możemy również liczyć na szybszy zwrot ewentualnej nadpłaty podatku.

Po drugie: wybierz wygodny dla siebie sposób pracy

Ile osób, tyle rozwiązań. Nie da się jednak ukryć, że jedni mają większą, a inni mniejszą wiedzę z zakresu finansów. Dlatego jeżeli jesteś osobą, która niekoniecznie czuje się pewnie wypełniając druki PIT, poszukaj profesjonalnej pomocy. Nie musi to być zlecanie wypełniania formularza innym. Pomocne mogą być aplikacje interaktywne czy specjalne oprogramowania do wypełniania dokumentów. Są one stworzone po to, aby krok po kroku przeprowadzić podatnika przez PIT – 37 i gąszcz przepisów.

Po trzecie: nie popełnij typowych błędów

Wbrew pozorom większość błędów nie wynika z niewiedzy, ale z nieuwagi. Wybieramy nieprawidłowe formularze dla PIT-37 (nie sprawdzając aktualnego wzoru przed rozpoczęciem pracy), nie podpisujemy deklaracji, wpisujemy NIP pracodawcy lub zapominamy o wypełnieniu konkretnych pozycji. Jeżeli mamy taką możliwość, przeczytajmy o najczęściej popełnianych błędach wypełniając druki księgowe np. w dostępnych w internecie artykułach.

Po czwarte: korzystaj z możliwości prawnych

Ministerstwo stara się co roku wprowadzać udogodnienia dla podatników. Są to rozwiązania, które mają ułatwić urzędom pracę oraz pozwalać wyłapać ewentualne nielegalne działania podatników. Dodatkowo przeciętnemu, uczciwemu Kowalskiemu, większość z tych udogodnień powinna ułatwić życie. Warto więc dopytać lub zastanowić się na przykład nad możliwością wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Ciekawe również okazują się różnego rodzaju odliczenia i ulgi, takie np. jak ulga rodzinna. Krótkie poszukiwanie informacji może przełożyć się w tym wypadku na konkretne zyski finansowe.

Po piąte: sprawdź kilka razy

Przed wysłaniem PIT-37 warto przeczytać wypełniony formularz od początku do końca, od deski do deski. Porównajmy dane finansowe z tymi wskazanymi w dokumentach, które są podstawą wypełnienia PIT-37 oraz sprawdźmy czy sumy się zgadzają. Spójrzmy też na swoje dane identyfikacyjne, adres, numer PESEL itp. Jeżeli jest taka możliwość warto skorzystać z pomocy kogoś z przyjaciół i rodziny, co dwie pary oczu to nie jedna.

Po szóste: wybierz dogodny sposób złożenia deklaracji

Od kilku lat istnieje możliwość złożenia PIT-37 przez internet, w tym również przy wykorzystaniu różnych oprogramowań do wypełniania deklaracji. Zanim więc ustawimy się w długiej kolejce na poczcie lub w urzędzie, warto zastanowić się czy forma elektronicznej wysyłki nie jest wygodniejsza. Dzięki niej również otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest tak samo ważne jak potwierdzenie nadania listu poleconego.

Tekst promocyjny

JJS
pt, 06 października 2017 13:47
Data ostatniej edycji: pt, 06 października 2017 13:51:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę