Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bagna biebrzańskie to wylęgarnia ASF

Główne zdjęcie
Fragment mapy ognisk i przypadków ASF w Polsce za 2017 rok oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami w związku z występowaniem wirusa w regionie. (źródło: wetgiw.gov.pl)

W tym roku na terenach powiatów grajewskiego i monieckiego wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto już w kilkunastu gospodarstwach i u blisko 20 dzików padłych lub odstrzelonych przez myśliwych. Zdaniem rolników i weterynarzy „wylęgarnią” dzików z ASF są bagna biebrzańskie, które łączą oba powiaty. Władze weterynaryjne rozwój choroby w regionie chcą powstrzymać maksymalne ograniczając populację dzików. Pod lufy strzelb myśliwych do końca roku ma tu trafić kolejne ponad sto dzików.

Stosowne zarządzania w sprawie przeprowadzenia sanitarnego odstrzału dzików wydali powiatowi lekarze weterynarii Grajewie - Józef Matyskieła i Mońkach - Jerzy Trzonkowski. Koła łowieckie dzierżawiące obwody łowieckie na terenach powiatów grajewskiego mają wybić 65 dzików, a koła z terenu powiatu monieckiego kolejne 43. Na odstrzelenie dzików myśliwi mają czas do połowy grudnia. 
To już kolejne podobne w treści obowiązki nakładane przez inspekcję weterynarią na myśliwych.  W lutym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie nakazał odstrzał sanitarny dzików na terenie powiatu do osiągnięcia gęstości populacji dzika na poziomie co najwyżej 0,01 osobnika/km². W marcu ten sam PLW w Grajewie nakazał dzierżawcom obwodów łowieckich odstrzał sanitarny 41 dzików, a w czerwcu kolejnych 65.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę