Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Jaki jest hałas w Łomży?

Główne zdjęcie
Ul. Wojska Polskiego

Pięć lat temu specjaliści mierzyli i obliczali, że nawet ponad 20 tysięcy mieszkańców Łomży – czyli co trzeci - w dzień i w nocy narażonych jest na hałas powyżej norm. Powodują go samochody jeżdżące po głównych ulicach miasta.

Specjaliści nie mają wątpliwości - stan środowiska akustycznego w Łomży w otoczeniu głównych ulic jest zły. Dotyczy to okolic ulic Wojska Polskiego i Zjazd, którymi tysiącami jadą przez miasto  ciężarówki szlakiem do i z państw nadbałtyckich, ale także innych regionów. Badania prowadzone przed pięciu laty wysokie przekroczenia norm dla hałasu wskazywały również przy Al. Legionów, Al. Piłsudskiego, ul. Sikorskiego, Szosie Zambrowskiej i ul. Zawadzkiej. Ulice te wybrano do badań, bo one wypełniają normę „więcej niż 3 miliony pojazdów rocznie”, dla których badania hałasu są obowiązkowe. Wyliczono wówczas, że mieszkający w ich okolicy 16 504 mieszkańców Łomży narażonych jest na ponadnormatywny hałas w porze nocnej. Tylko w odniesieniu do około 1/4 z nich normy hałasu były przekroczone w zakresie do 5 dB, a w przypadku reszty przekroczenia były jeszcze wyższe. Eksperci od lat zalecają władzom miasta podejmowanie działań naprawczych m.in. stosowanie zabezpieczeń akustycznych i wprowadzanie izolacyjnych pasów zieleni ochronnej, które mogłyby tłumić hałas wzdłuż ulic. 

Nowe mapy akustyczne
O tym czy w Łomży środowisko akustyczne poprawiło się, czy może było wręcz odwrotnie mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się już niebawem. Co pięć lat samorządy muszą sprawdzać jakie są poziomy hałasu przy głównych ulicach i tworzyć nowe programy naprawcze. W Łomży właśnie zlecono opracowanie nowych map akustycznych dla siedmiu głównych ulic. Za nieco ponad 38 tys. zł ma je wykonać specjalistyczna firma z Krosna. Hałas będzie mierzony przy na ulicach: Wojska Polskiego, Zjazd, Sikorskiego (od Szosy Zambrowskiej do ul. Wojska Polskiego), Szosa Zambrowska (od ul. Piłsudskiego do ul. Sikorskiego), Piłsudskiego, Zawadzka (od ul. Sikorskiego do ul. Piłsudskiego), i Al. Legionów. 
Zgodnie ze zleceniem przeprowadzenie pomiarów hałasu i wykonanie map powinno zostać wykonane do 30 października.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę